Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Caritas - 25 lat miłości i miłosierdzia

25-lecie_katedra_240W kwietniu tego roku mija 25. rocznica powołania Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jubileusz ten jest okazją do dziękczynienia za Boże Miłosierdzie, którego doświadczamy każdego dnia i które jest źródłem i celem codziennej pracy łódzkiej Caritas. Dlatego 12 kwietnia 2015 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – patronalne święto Caritas, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski sprawował dziękczynną Mszę Świętą w łódzkiej Archikatedrze.

Wszystkich przybyłych - pracowników, wolontariuszy, podopiecznych i tych, którzy włączają się w pomoc charytatywną Caritas, przywitał ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas. „Wdzięczny za obecność i wspólnotę wrażliwych serc, zwracam się do wszystkich tutaj obecnych i proszę wszystkich o wspólną modlitwę dziękczynno-błagalną za wszystkie dzieła podejmowane przez łódzką Caritas w minionych latach i w przyszłości. Tak byśmy zgodnie z pragnieniem Papieża Franciszka jeszcze lepiej umieli odpowiadać na różne postaci ubóstwa współczesnego świata spiesząc z miłosierną miłością na wzór samego Jezusa.”

W homilii skierowanej do wiernych Metropolita Łódzki mówił o tym czym tak naprawdę jest miłość i co to znaczy kochać drugiego człowieka. Jeśli kocha się kogoś prawdziwie to przestrzega się przykazań, zwłaszcza przykazań miłości, które mówią o tym, by Boga kochać ze wszystkich swoich sił, a bliźniego swego jak siebie samego.

Dzieła Caritas są kierowane do każdego potrzebującego, niezależnie od metryki, pochodzenia czy wiary. Caritas pomaga przywrócić ludziom godność, podźwignąć się z trudnej sytuacji. Ta organizacja sprawia, że ludzie nie czują się osamotnieniu w swojej biedzie i cierpieniu, przeciwnie czują wsparcie i to, że są Bożymi dziećmi- mówił Łódzki Pasterz.

Ta dzisiejsza Msza oprócz dziękczynienia jest również modlitwą prośby- mówił Metropolita Łódzki. Prośby aby nasze serca się powiększały, aby stawały się coraz bardziej wrażliwe i hojne. Coraz bardziej gotowe do tego by służyć i w ten sposób dawać świadectwo, że jest Bóg, który jest miłością.

Podczas Mszy Świętej Ksiądz Arcybiskup wręczył nagrody „Anioł Miłości Bliźniego”, przyznawane przez łódzką Caritas. W tym roku otrzymali je księża: ks. Jacek Ambroszczyk, były wicedyrektor i dyrektor łódzkiej Caritas oraz ks. Marcin Grzelak, zastępca dyrektora Caritas w latach 2003 – 2013.

Galerie zdjęć z dzisiejszej uroczystości:

Archidiecezja Łódzka
Zobacz zdjęcia: Caritas - 25 lat miłości i miłosierdzia