Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Odpust ku czci patrona łódzkiej Caritas

odpust_gdanska_2013_2W poniedziałek, 2 grudnia 2013 roku, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki przewodniczył mszy świętej odprawionej w kaplicy Caritas przy ul. Gdańskiej 111 w Łodzi. Na uroczystości odpustowej ku czci bł. Rafała Chylińskiego, patrona łódzkiej Caritas, zgromadzili się licznie pracownicy i wolontariusze Caritas.

W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o patronie Caritas jako o człowieku wielkiej modlitwy i zarazem wielkiego serca dla ludzi biednych. Metropolita przywołał również słowa bł. Jana Pawła II wygłoszone podczas mszy świętej beatyfikacyjnej o. Rafała Chylińskiego na warszawskiej Agrykoli w czerwcu 1991 roku.

"To, że przez tak długi czas nie zaginęła pamięć o jego świętości, jest świadectwem, że Bóg jakby specjalnie czekał na to, aby Jego sługa mógł zostać ogłoszony błogosławionym już w wolnej Polsce. (...) Jego życie ukryte, ukryte w Chrystusie, było protestem przeciwko tej samoniszczącej świadomości, postawie i postępowaniu społeczeństwa szlacheckiego w tamtych saskich czasach, które wiemy, jaki miały finał. A dlaczego dziś nam to Opatrzność przypomina? Dlaczego teraz dopiero dojrzał ten proces przez wszystkie znaki z ziemi i z nieba, że można ogłosić ojca Rafała błogosławionym? Odpowiedzcie sobie na to pytanie. Odpowiadajmy sobie na to pytanie. Kościół nie ma gotowych recept. Papież nie chce wam podpowiadać żadnej interpretacji, ale zastanówmy się wszyscy, ilu nas jest — 35 milionów Polaków — zastanówmy się wszyscy nad wymową tej beatyfikacji właśnie w Roku Pańskim 1991".

Tę refleksję zadał również Ksiądz Arcybiskup zebranym na porannej liturgii we wspomnienie bł. Rafała w kaplicy Caritas, na progu Adwentu.

Po mszy świętej Metropolita Łódzki spotkał się z pracownikami Caritas przy wspólnym śniadaniu.

Tomasz Kopytowski
<- wróć