Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Zbiórka ofiar na pomoc mieszkańcom Nepalu

napal_2015_1W niedzielę, 10 maja 2015 roku, we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na pomoc mieszkańcom Nepalu. O dar serca i pomoc materialną poprosił wiernych naszej archidiecezji Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki. "W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu i w krajach sąsiednich, Archidiecezja Łódzka pragnie okazać konkretny znak solidarności z ofiarami żywiołu." - napisał Metropolita Łódzki w swoim komunikacie.

"Liczba ofiar kataklizmu sięga wielu tysięcy osób, zniszczonych jest wiele miast i wiosek, łącznie z infrastrukturą, co często uniemożliwia spieszącym z pomocą jakikolwiek kontakt drogą lądową. Wiele domów uległo kompletnemu zniszczeniu bądź zostało zasypanych przez zwały ziemi. Pierwszą potrzebą jest zapewnienie poszkodowanym dostępu do wody i środków czystości oraz podstawowa pomoc medyczna. Archidiecezja Łódzka jednoczy się w pomocy ofiarom tej tragedii poprzez modlitwę i wsparcie materialne." - czytamy w komunikacie o zbiórce ofiar na pomoc mieszkańcom Nepalu.

Ofiary na pomoc mieszkańcom Nepalu można również przekazywać bezpośrednio na rachunek:

Pekao SA V O/Łódź nr konta: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
z dopiskiem „NEPAL”

lub wpłacać w kasie Caritas, przy ul. Gdańskiej 111 w Łodzi.

Można również dokonać płatności on-line.

Liczba ofiar śmiertelnych w Nepalu przekroczyła 6 tysięcy osób. Blisko 8 milionów osób zostało poszkodowanych. Niestety liczba ofiar wciąż rośnie. Międzynarodowa wspólnota Caritas zgromadziła do tej pory 3 miliony euro na najpilniejszą pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie ogłosiła międzynarodową akcję pomocowo-ratowniczą. Wyspecjalizowane zespoły interwencyjne znajdują się na miejscu tragedii, jednocześnie Caritas Nepal zasilona przez zespoły specjalistyczne i wolontariuszy z innych krajów udziela bezpośredniej pomocy.

- To było najgorsze trzęsienie ziemi, jakiego doświadczyłem w życiu. Kolejne wstrząsy wciąż są silne. To straszna katastrofa – powiedział zaraz po tragedii dyrektor Caritas Nepal o. Pius Perumana SJ.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego. Jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części Nepalu. Pół godziny później doszło do kolejnego wstrząsu o sile 6,6 w skali Richtera. Później miała miejsce seria kolejnych, ale już słabszych wstrząsów.

- Priorytetem jest ratowanie życia, jednak wielu ludzi straciło swoje domy i przebywa obecnie na ulicach. Staramy się zapewnić im jedzenie i tymczasowe schronienie – powiedział o. Perumana.

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 25 kwietnia 2015 roku w Nepalu było najsilniejszym od 81 lat. Pomoc ofiarom napływa z całego świata. 26 kwietnia z Polski wyruszyły dwie grupy ratowników. Na miejscu jest ekipa Caritas Nepal.

Poniżej zdjęcia z Nepalu, źródło: Caritas Internationalis

Tomasz Kopytowski