Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Aktywizacja niepełnosprawnych na rynku pracy

23 listopada 2009
Prawie pół tysiąca niepełnosprawnych i 250 opiekunów wzięło dotychczas udział w ogólnopolskim projekcie "Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy". Warsztaty, szkolenia i spotkania z doradcami zawodowymi czy psychologami zorganizowała Caritas Polska.
Celem projektu jest przekonanie niepełnosprawnych, że mogą być aktywni zawodowo i atrakcyjni dla pracodawców. "Naszym zadaniem było pomóc osobie niepełnosprawnej umiejętnie ocenić swoje możliwości oraz znaleźć jej miejsce zawodowe na rynku pracy - mówi Ewa Jawasreh, koordynator projektu. W ramach projektu niepełnosprawni i ich opiekunowie spotykali się z doradcami zawodowymi, psychologami i pracodawcami. "Wielu beneficjentów uwierzyło, że są potrzebni i mogą coś zrobić dla innych. Wózek inwalidzki czy kłopoty z chodzeniem nie muszą być przeszkodą w życiu zawodowym" - podkreśla Jawasreh. Projekt adresowany był również do pracodawców, którzy mogli przekonać się, jak ich wyobrażenia o pracy z niepełnosprawnymi mają się do rzeczywistości. "Mogli oni przekonać się, że ograniczenia ruchowe nie są barierą w przypadku pracy biurowej lub przed monitorem komputera, a niepełnosprawny pracownik może być tak samo dobry lub nawet lepszy niż jego zdrowy kolega" - opisuje koordynator. Projekt realizowany jest od grudnia 2008 r. i zakończy się w grudniu 2009 r. Wzięło w nim udział prawie 500 niepełnosprawnych i 250 opiekunów. Do tej pory 12 uczestników znalazło pracę, a 33 z nich odbyło staż zawodowy. "Reszta przekonała się, że jest w stanie wyjść z domu, zrobić coś dla innych, a przede wszystkim - samych siebie" - podkreśla Jawasreh. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Aktywizacja niepełnosprawnych odbywa się w 10 ośrodkach. Projekt realizowany jest przez Caritas Polska, Stowarzyszenie Integracja i Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich.
Radio PLUS Łódź
<- wróć