Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

150 tysięcy złotych na testy COVID-19 dla bezdomnych w archidiecezji łódzkiej

zbiórka COVID- Chcę najpierw podziękować wszystkim, a jest takich osób 785, którzy złożyli się na testy dla naszych sióstr i braci bezdomnych, by mogli w sposób bezpieczny otrzymać schronienie w którymś z naszych domów, które prowadzi Stowarzyszenie Brata Alberta i Siostry Kalkutki – powiedział abp Grzegorz Ryś, na zakończenie mszy świętej transmitowanej z kaplicy domowej, w sobotę, 21 listopada 2020 roku. - Zebraliśmy prawie 150 tysięcy złotych i myślę, że to jest ten moment, w którym należy zamknąć tę zbiórkę - ogłosił metropolita łódzki. Prowadzone przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej zbiórki zostały zakończone. Dobiega końca przygotowanie ośrodka w Drzewocinach i wdrożenie niezbędnych procedur związanych z zabezpieczeniem transportu i opieki nad osobami bezdomnymi, zanim trafią do schroniska.

- Jak zwykle doświadczyliśmy tego, jak dobro się rozlewa, bo to nie chodzi o tylko o te blisko 800 osób, które się połączyło we wspólnym dziele. Także dwa łódzkie szpitale się zwróciły do nas z ofertą, że mogą nieco taniej te testy przeprowadzać. Bardzo dziękujemy za tę wspólnotę budowaną wokół konkretnego dobra – dziękował Ksiądz Arcybiskup.

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował o zbiórkę funduszy na opłacenie testów dla osób bezdomnych oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem obsługi testów i bezpiecznego dotarcia do schroniska tydzień temu, 15 listopada 2020 roku, na zakończenie mszy świętej z okazji Światowego Dnia Ubogich. W ciągu następnych kilku dni na bieżąco informował o jej postępach, dziękował ofiarodawcom i zachęcał do wpłat.

Dla osób zmagających się z kryzysem bezdomności zima jest szczególnie trudnym czasem. Część spośród osób bezdomnych szuka możliwości spędzenia tego czasu w schronisku da bezdomnych. W czasie pandemii koronawirusa, zgodnie z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa, na przyjęcie do schroniska mogą liczyć osoby, które mają negatywny wynik testu na COVID-19. Niestety, za test trzeba zapłacić. Osoby, które wykonają test, czas oczekiwania na wyniki spędzą w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas w Drzewocinach. Transport osób ubogich zorganizują mężczyźni przygotowujący się do posługi diakonatu stałego.

Tomasz Kopytowski
<- wróć