Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Nasze galerie

Wigilia dla podopiecznych Caritas

wigilia2013_1

450 osób zasiadło przy wigilijnym stole przygotowanym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej w sobotę, 21 grudnia 2013 roku. W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli podopieczni 4 świetlic środowiskowych, 2 Domów Dziennego Pobytu, Ośrodka Aktywizacji Zawodowej i Społecznej, Zakładu Aktywności Zawodowej i Punktu Pomocy Charytatywnej. Posługiwali im pracownicy wszystkich jednostek Caritas i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, które gościło uczestników wigilii. Zanim zaproszeni zasiedli do wigilijnego stołu, spotkali się na mszy świętej w łódzkiej archikatedrze. Uroczystej liturgii o godz. 10.00 przewodniczył abp Marek Jędraszewski metropolita łódzki.

- Bardzo zależało nam na tym, byśmy zgromadzili się w tej wspólnocie Caritas najpierw przy stole Słowa Bożego i Eucharystii, gdzie doświadczamy tajemnicy wcielonego Słowa, a potem przy stole wigilijnym, gdzie łamać będziemy chleb powszedni, o który codziennie się modlimy, a którego tak często zbyt mało dla naszych podopiecznych – powiedział na początku mszy świętej ks. Jacek Ambroszczyk, dyrektor łódzkiej Caritas. – Chcemy w tym dniu być wszyscy razem i zadbać, by nikomu nie zabrakło ani chleba, ani dobrego słowa – dodał dyrektor Caritas, witając uczestników liturgii.

W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił, że Chrystus stał się bratem każdego człowieka, żeby przynieść mu radość i zaprowadzić do zbawienia. Abp Jędraszewski podkreślił też, że Jezus uczy nas miłości do drugiego człowieka, dając nam tych, co potrzebują naszej pomocy, daje nam swoje błogosławieństwo i niesie pokój.

Po mszy świętej dzieci ze świetlicy podwórkowej Caritas przy ul. Rybnej przedstawiły bożonarodzeniowe jasełka, a po nich był czas na łamanie opłatkiem i świąteczne życzenia. Następnie w Wyższym Seminarium Duchownym podopieczni Caritas zasiedli do wigilijnego posiłku: zupy grzybowej, ryby, pierogów i kapusty z grochem. Nie zabrakło również makowca i tradycyjnego kompotu z suszu. Klerycy animowali wspólne kolędowanie, a najmłodsi otrzymali gwiazdkowe prezenty od Świętego Mikołaja Biskupa, który przybył do nich w mitrze i z drewnianym pastorałem.

- Dziękujemy, że trudziliście się od tylu dni, żeby przygotować dla nas to świąteczne spotkanie – przemówił w imieniu podopiecznych Caritas pan z długą siwą brodą. Boże Narodzenie to czas, kiedy ludzie są razem i to nas dziś spotkało… – dodał na zakończenie spotkania.

Tomasz Kopytowski
Zobacz zdjęcia: Wigilia dla podopiecznych Caritas