Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

II Światowy Dzień Ubogich 2018

ŚDU2018-grafika1W dniu 18 listopada 2018 roku, w niedzielę, obchodzimy II Światowy Dzień Ubogich ogłoszony przez Papieża Franciszka. Caritas Archidiecezji Łódzkiej wraz z Centrum Służby Rodzinie, Stacją Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta i Siostrami Misjonarkami Miłości, organizują łódzkie obchody tego szczególnego wydarzenia. Swoją pomoc zgłosili również: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, Straż Miejska w Łodzi i Rycerze Kolumba. Wydarzenia zaplanowano w okresie 10 - 18 listopada 2018 roku.

Od 4 listopada, w parafiach archidiecezji łódzkiej dostępne są "Tytki charytatywne" - papierowe torby, które możemy wypełnić żywnością lub artykułami chemicznymi i przynieść z powrotem do parafii przed 18 listopada. Zebrane w ten sposób dary, przekazane zostaną ubogim z terenu parafii.

W sobotę, 10 listopada 2018 roku odbędzie się XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę, pod hasłem „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”. W pielgrzymce udział wezmą podopieczni łódzkiej Caritas i Sióstr Misjonarek Miłości.

Wieczorem, o godz. 18:00 odprawiona zostanie msza święta w archikatedrze łódzkiej w intencji osób osieroconych. Liturgii przewodniczył będzie ks. abp Grzegorz Ryś.

W tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Ubogich, w dniach 12 – 17 listopada 2018 roku zaplanowaliśmy, aby ulicami Łodzi przemieszczał się specjalnie oznakowany autobus, w którym osoby potrzebujące pomocy otrzymają ciepły posiłek, stosowną do potrzeb odzież, wsparcie psychologa, pracownika socjalnego oraz duchowe, a osoby, które chcą pomagać, a nie wiedzą jak to zrobić – stosowne informacje o możliwościach zaangażowania. Dla wszystkich przygotowaliśmy też przewodnik po Łodzi: „Gdzie zjeść, spać, umyć się – przewodnik po Łodzi”. Planujemy, aby autobus zatrzymał się w pięciu punktach miasta, po około 45 minut w każdym, tak, żeby zarówno osoby potrzebujące, jak i ci, którzy chcą  pomóc, mogli skorzystać z przygotowanego w autobusie wsparcia.

ŚDU2018-autobus1

Poniżej harmonogram przejazdu i postojów autobusu:

1. 14.00 – wyjazd z zajezdni Nowe Sady
  2. 14.20 – 15.00 – Rynek Górniak, parking od ul. Piotrkowskiej
  3. 15.15 – 16.00 – ul. Przybyszewskiego, przy ul. Kilińskiego
  4. 16.30 – 17.15 – Plac Zwycięstwa, od ul. Targowej, wzdłuż al. Piłsudskiego
  5. 17.45 – 18.30 – Pasaż Schillera, przy ul. Piotrkowskiej
  6. 19.00 – 20.00 – Stary Rynek, od ul. Zgierskiej

ŚDU2018-mapa

W niedzielę, 18 listopada 2018 roku, autobus stanie na Placu Katedralnym przy archikatedrze, w godz. 9:00 – 15:00. W ww. godzinach mieszkańcy miasta będą mogli korzystać ze wsparcia przygotowanego w autobusie. O godz. 12:30 odprawiona zostanie Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego.

W parafiach archidiecezji łódzkiej zaplanowany jest finał akcji "Tytka charytatywna".

Na 18 listopada zaplanowano również początek nowej inicjatywy ks. abp Grzegorza Rysia, Stowarzyszenia "Dom Wschodni" ora Caritas Archidiecezji Łódzkiej pod hasłem "Różaniec za braci", której której celem jest wspólna modlitwa różańcowa za naszych braci na Bliskim Wschodzie. Rozważania różańcowe przygotowane zostały przez chrześcijan z Syrii. Każda wspólnota parafialna, która przyłącza się do inicjatywy otrzymuje specjalnie na ten cel przygotowany różaniec, z krzyżykiem wykonanym z drewna ze zniszczonego kościoła maronickiego w Aleppo. Podczas spotkania modlitewnego przeprowadzona zostanie również zbiórka pieniędzy, które poprzez Stowarzyszenie "Dom Wschodni" przekazane zostaną do konkretnych osób i Kościołów na Bliskim Wschodzie.

Tomasz Kopytowski
<- wróć