Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

XXII Światowy Dzień Chorego 2014

dzień chorego 2014Dziś obchodzimy XXII Światowy Dzień Chorego, pod hasłem: „WIARA I MIŁOSIERDZIE”. O godz. 18.00, pracownicy i wolontariusze Caritas spotkają się na mszy świętej w intencji chorych w kościele Matki Bożej Bolesnej na Teofilowie (Al. Pasjonistów 23). Po homilii kapłani udzielą sakramentu namaszczenia chorych, a po mszy świętej nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu z indywidualnym błogosławieństwem. Dyrektor Caritas i Kapelan hospicjum domowego Caritas odwiedzą też chorych znajdujących się pod opieką hospicjum. Łódzka Caritas przygotowała też dla chorych obrazek z fragmentami orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego.

Papież Franciszek w swoim orędziu na ten dzień pisze: Kiedy  z czułością podchodzimy do osób potrzebujących leczenia, to niesiemy nadzieję i uśmiech Boga w sprzeczności świata. Kiedy stylem naszego działania staje się wielkoduszne poświęcenie dla innych, to tworzymy przestrzeń dla Serca Chrystusa i jesteśmy nim rozpaleni, wnosząc w ten sposób nasz wkład w przyjście Królestwa Bożego.

Co roku, 11 lutego, Kościół na całym świecie wspomina cudowne objawienia w Lourdes we Francji. Jest ono wyjątkowym miejscem, gdzie w 1854 roku objawiła się Maryja ubogiej Bernardecie. Od tamtej pory wielu chorych właśnie tam znajduje matczyną pomoc Maryi. Jest to miejsce, gdzie chorzy mają zawsze pierwszeństwo, gdzie są otoczeni braterską opieką zdrowych i „mogą przedstawić swoje utrapienia pełnej współczucia Matce naszej, Pannie Maryi, i miłosierdziu Jezusa Chrystusa, ażeby powrócić umocnionymi przed Boga” (Jan Paweł II).

11 lutego 1980 roku, w Bazylice św. Piotra, Ojciec Święty w homilii wyjaśnił: „Cierpiący na różne choroby udają się z pielgrzymką do Lourdes z tą nadzieją, że za pośrednictwem Maryi objawi się w nich zbawcza moc Chrystusa. I faktycznie ujawnia się ona zawsze w darze pogody ducha i ofiary, często w ogólnym polepszeniu zdrowia albo wprost w łasce całkowitego wyleczenia, o czym świadczą liczne, zweryfikowane przypadki w ciągu ponad stu lat. Cudowne uzdrowienie jest jednak, mimo wszystko, czymś wyjątkowym. Zbawcza moc Chrystusa, wyjednana wstawiennictwem Jego Matki, objawia się w Lourdes przede wszystkim w płaszczyźnie duchowej” (Jan Paweł II).

Tysiące chorych i ich opiekunów gromadzi się 11 lutego przy grocie w Lourdes bądź też w sanktuariach poświęconych Matce Bożej z Lourdes na całym świecie, również w Polsce. Od 22 lat, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego), obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

Pomóż Caritas w leczeniu i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych:

Bank Pekao S.A. V O/ Łódź nr 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077.

Możesz również wpłacić darowiznę on-line.

Tomasz Kopytowski
<- wróć