Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Okno Życia w domu Sióstr Urszulanek

W dniu 19 marca 2010 roku, w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ksiądz Biskup Adam Lepa poświęcił kolejne Okno Życia, które powstało pod patronatem Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Okno Życia usytuowane zostało w domu Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi, przy ul. Obywatelskiej 60. Uroczystość odbyła się tuż przed przybyciem obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej do parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej.

To już drugie w archidiecezji łódzkiej Okno Życia otwarte dzięki staraniom łódzkiej Caritas. 12 września 2009 roku otwarto Okno Życia w Piotrkowie Trybunalskim, w Domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Maryi Wspomożycielki, przy ul. Armii Krajowej 9. Niespełna miesiąc temu, 26 lutego, do okna podrzucony został nowonarodzony chłopiec.

Okno Życia w domu Sióstr Urszulanek powstało dzięki: "L&S" Spółka Jawna z Łodzi – wykonawcy okna i fundatorowi wyposażenia oraz dr inż.arch. Rafałowi Lamorskiemu, który bezpłatnie wykonał projekt inwestycji.

Okno Życia umożliwia przyjęcie dziecka urodzonego przez kobietę ukrywającą ciążę przed otoczeniem i zapewnia jej zachowanie anonimowości. Jest to rozwiązanie nadzwyczajne, stosowane, aby zapobiec porzucaniu lub zabijaniu niemowląt rodzących się w skrajnie niesprzyjających okolicznościach. Podobna inicjatywa od kilku lat działa z powodzeniem w wielu miastach Polski pod opieką Caritas diecezjalnych.W ciągu ostatniego roku powstało w Polsce 30 nowych Okien Życia. Najwięcej dzieci pozostawiono w oknach w Warszawie - siedmioro i w Krakowie, gdzie okno działa najdłużej - jedenaścioro.

Okno Życia to nie tylko miejsce, w którym otacza się troską nowonarodzone życie. W ślad za otwarciem tego szczególnego miejsca planowana jest kampania informacyjna nt. ochrony życia.

Tomasz Kopytowski

<- wróć