Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Diakoni spędzą dzień w ośrodkach Caritas

22 maja 2009
Diakoni łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego odwiedzają 22 maja placówki Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Celem wizyty jest zaznajomienie przyszłych księży z działalnością charytatywną Kościoła w Łodzi.
"Idea wizyty zrodziła się podczas rozmów Caritas z władzami seminarium. Doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby pokazać diakonom praktykę działań charytatywnych. Dzięki temu młodym księżom łatwiej będzie organizować pomoc na terenie parafii" - mówi Tomasz Kopytowski z Caritas. Wizyta rozpoczęła się od Mszy świętej w kaplicy Caritas. Odprawił ją dyrektor, ks. Jacek Ambroszczyk. W ciągu dnia diakoni odwiedzają Hospicjum, Domy Dziennego Pobytu, świetlice środowiskowe, ośrodki dla bezrobotnych, Zakład Aktywności Zawodowej, Punkt Pomocy Charytatywnej, magazynu i kuchnię społeczną. "Klerycy odwiedzą wszystkie nasze placówki znajdują się na terenie Łodzi. Ośrodki znajdujące się poza miastem na pewno poznają wkrótce" - twierdzi Kopytowski. "Nie będzie to jedynie zwiedzanie, ale poznanie specyfiki pracy. Podczas obiadu diakoni będą na przykład pomagać w jego wydawaniu w kuchni społecznej, a po południu zajmą się naszymi podopiecznymi w jednej ze świetlic środowiskowych" - opisuje Kopytowski. Opiekujący się diakonami dyrektorzy Caritas będą też kłaść nacisk na tworzenie parafialnych kół Caritas. "Z poziomu parafii znacznie łatwiej jest rozwijać działalność charytatywną dostosowaną do lokalnych potrzeb" - tłumaczy Kopytowski. W tej chwili na terenie archidiecezji łódzkiej działa 30 parafialnych zespołów Caritas (na ponad 200 parafii). Przed wojną zespół charytatywny funkcjonował w 70% parafii. "Trzeba wracać do dobrych praktyk" - podkreśla Kopytowski. Odwiedziny diakonów w ośrodkach Caritas odbywają się po kilku latach przerwy. Wcześniej klerycy zajmowali się m.in. pracą wolontaryjną m.in. w hospicjum.
Radio PLUS Łódź
<- wróć