Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Bezdomni na Jasnej Górze

bezdomni_JG_2013W sobotę, 9 listopada 2013 roku, pod hasłem "Żeby Chrystus przez wiarę zamieszkał w sercach naszych", odbyła się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Na spotkanie zorganizowane przez Caritas przybyły grupy z całej Polski. Z Katowic, Szczecina, Bydgoszczy, Gdańska, Przemyśla, Rzeszowa, Warszawy i innych miast przybyło blisko tysiąc osób. Z Łodzi na spotkanie wyruszyła 50-osobowa grupa pod opieką pracowników łódzkiej Caritas.

Spotkanie w Jasnej Górze rozpoczęło się w Kaplicy św. Józefa, powitaniem uczestników i zawiązaniem wspólnoty. Zgromadzonych przywitali: Ojciec Zachariasz Jabłoński definitor zakonu Paulinów Jasnej Góry, ksiądz Marian Subocz dyrektor Caritas Polska oraz ksiądz Stanisław Iłczyk dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

- Pielgrzymka bezdomnych na Jasną Górę to wielkie dzieło Caritas Polska i Caritas diecezjalnych, które gromadzą bezdomnych w domu Matki. Wewnętrzny wymiar naszej pielgrzymki to uświadomienie naszym podopiecznym, że są szanowani, że są kochani. Ta pielgrzymka też jest po to aby budzić sumienia innych aby tą liczbą tutaj w Częstochowie zaświadczyć jak bardzo jest nam potrzebna pomoc drugiego człowieka – powiedział ks. Stanisław Iłczyk Dyrektor Caritas Częstochowskiej.

W programie pielgrzymki znalazła się droga krzyżowa przygotowana i poprowadzona przez  bezdomnych, świadectwo wygłoszone przez osobę, która wyszła z uzależnienia od alkoholu oraz msza święta w kaplicy cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Eucharystia celebrowana była przez częstochowskiego biskupa pomocniczego Antoniego Długosza oraz dyrektorów Caritas diecezjalnych przybyłych z grupami bezdomnych.

- Drogą  Kościoła jest człowiek i cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła.(…) Dlatego doświadczając różnych sytuacji swojego życia, biedy, słabości, nędzy materialnej macie prawo korzystać z miejsc, gdzie Kościół rzymskokatolicki przychodzi wam z pomocą, ale pamiętajcie o jednym, że wszyscy jesteśmy świątynią Chrystusa - powiedział w homilii bp Antoni Długosz.

Po eucharystii na uczestników pielgrzymki czekał gorący posiłek w  Domu Pielgrzyma.

tk
Zobacz zdjęcia: Bezdomni na Jasnej Górze