Caritas Archidiecezji Łódzkiej


Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Wystawa "Pielgrzym Tysiąclecia" otwarta

wernisaż1Wernisaż w sobotę 26 października 2013 roku otworzył wystawę „PIELGRZYM TYSIĄCLECIA”, która prezentowana jest w sali wystawienniczej łódzkiej Wytwórni, przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi. Jest to największa na świecie ekspozycja obrazująca cały okres pontyfikatu Jana Pawła II. Odwiedzający wystawę wspierają dożywianie dzieci w ramach kampanii Caritas Archidiecezji Łódzkiej – „Miłość na talerzu”. 10% z każdego biletu wstępu przekazane zostanie na dożywianie dzieci. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2014 roku. Organizatorami są Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Business Corp. i Wytwórnia.

Podczas konferencji prasowej przed wernisażem właściciel i organizatorzy wystawy opowiedzieli o historii i przygotowaniu wystawy. Na rozpoczęcie wernisażu arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita łódzki wspomniał postać Ojca Świętego Jana Pawła II.


Następnie Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia zaśpiewało trzy pieśni, a wśród nich "Barkę" - ulubioną pieśń oazową naszego Papieża.


Goście wernisażu obejrzeli też film z pobytu Ojca Świętego w Łodzi w 1987 roku, przygotowany przez TVP Łódź. Następnie wszyscy przeszli do sali wystawienniczej Wytwórni, by obejrzeć ponad 300 fotografii Jana Pawła II, ułożonych tematycznie w 21 zbiorów.

Po obejrzeniu wystawy goście podzielili się swoimi refleksjami.



 

Swoim patronatem wystawę objęli, tworząc Komitet Honorowy: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki, Wojewoda Łódzki pani Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego pan Witold Stępień oraz Prezydent Miasta Łodzi pani Hanna Zdanowska.

Więcej o wystawie, informacje o zapisach grupowych, bilety on-line i aktualności: http://www.pielgrzymtysiaclecia.pl/

Na wystawę składa się ponad 300, w zdecydowanej większości nigdy nie publikowanych fotografii przedstawiających osobę Jana Pawła II, pochodzących  z milionowych zbiorów Servizio Fotografico de L'Osservatore Romano, ukazujących postać Wielkiego Papieża - Polaka w różnych aspektach: jako niekwestionowany autorytet moralny, głoszący uniwersalne wartości wszystkim ludziom bez względu na światopogląd, wyznanie czy rasę, jako polityka, który dzięki poświęceniu, pokorze i miłości wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata, jako człowieka, który doświadczając trudu i samotności oddaje swoje życie innym.

Ekspozycja podzielona została na dwadzieścia jeden działów, począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły na Tron Piotrowy, poprzez niezliczone pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, niezapomniane spotkania z dziećmi i młodzieżą, oficjalne wizyty głów państw i przywódców czy obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.  Szczególnie eksponowanym działem jest cykl poświęcony licznym  i jakże znaczącym pielgrzymkom pielgrzymkom Papieża do Ojczyzny.

W reportażach fotograficznych zobrazowano ideę spotkań z Papieżem w odniesieniu do ogromnej liczby problemów, osób, kultur i światów, od wielkiej miłości do ludzi, poczucia wspólnoty duchowej po współodczuwanie cierpienia i śmierci. Ujrzymy zdjęcia przedstawiające Papieża pośród wielbiących Go, zasłuchanych w jego słowa tłumów, razem z Matką Teresą wśród cierpiących w Kalkucie, razem z ofiarami wojny w Sarajewie, modlącego się przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

Ważną częścią wystawy są fotografie ukazujące osobę Jana Pawła II w wymiarze czysto ludzkim, jako człowieka bezgranicznie kochającego ludzi i całkowicie im oddanego, a przy tym do końca zawierzającego się Bogu. Pośród wzruszających zdjęć ukazujących spotkania Papieża z dziećmi i dorosłymi w różnych zakątkach świata, na wystawie znajdują się także fotografie wędrówek po górach czy też utrwalone chwile refleksji i zadumy  w samotności.

Niezwykle poruszające są dwa ostatnie działy, które uzupełnione zostały zdjęciami z pogrzebu Papieża oraz fotografie pokazujące pogrążony w smutku i zadumie świat po odejściu Jana Pawła II. Wystawa posiada wielką wartość dokumentalną, historyczną   i emocjonalną. Poruszające fotografie ukazujące ten niezwykły Pontyfikat przywołują W pamięci zwiedzających wzruszające chwile spotkań  z Janem Pawłem II podczas jego licznych pielgrzymek do Ojczyzny i po raz kolejny pozwolą powrócić myślami do postaci Papieża-Polaka, już za życia zwanego Wielkim.

Wystawa powstawała jeszcze za życia Papieża w 1998 roku i była kontynuowana przez kolejne lata aż do chwili śmierci Jana Pawła II. Celem twórców ekspozycji było stworzenie kolekcji fotografii, która miała stać się jednym z najbardziej niezwykłych świadectw działalności Jana Pawła II.

Powstanie tak znaczącej i wyjątkowej ekspozycji nie byłoby możliwe bez pomocy ówczesnego osobistego kapelana Jana Pawła II, J.E. ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, który objął honorowy patronat nad wystawą. Słowo wstępne do wystawy napisał Ś.P. Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski.

wystawa_plakat_600

Tomasz Kopytowski     
Zobacz zdjęcia: Wystawa "Pielgrzym Tysiąclecia" otwarta

<- wróć
Wykorzystanie powyższego materiału lub jego fragmentów na własnej stronie internetowej jest możliwe pod warunkiem podania źródła oraz autora.
Wspierają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

wpłać on-line
przekaż 1 % podatku
przekaż dary rzeczowe