Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Forum młodych SKC

W dniu 21 września 2011 roku delegacja wolontariuszy z czterech Szkolnych Kół Caritas wzięła udział w Forum Młodych, które odbyło się na Jasnej Górze. Wyjazd ten był nagrodą dla najbardziej aktywnych wolontariuszy i ich opiekunów.

Po przybyciu do Częstochowy udaliśmy się do Sali o. Kordeckiego gdzie wszystkich zgromadzonych przywitał ks. Marian Subocz Dyrektor Caritas Polska. Centralnym punktem była Msza Święta sprawowana w kaplicy Cudownego Obrazu przez Kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolitę warszawskiego podczas której SKC zostały zawierzone Matce Bożej.

W homilii Ksiądz Kardynał podkreślił rolę SKC, które stanowią początek ewangelizacji. Wspomniał on, że bardzo ważne jest w obecnych czasach promowanie wśród dzieci i młodzieży idei wolontariatu, która uczy prawdziwej miłości dawania siebie drugiemu człowiekowi całkowicie bezinteresownie. Podstawą działania wolontaryjnego powinna być wiara w Jezusa Chrystusa i postać Maryi ponieważ inaczej działalność ta stanie się zwykłą filantropią.

Wzięliśmy udział także w Drodze Krzyżowej na Wałach i słuchaliśmy z zainteresowaniem świadectw i wspomnień założycieli pierwszych SKC - ks. Stanisława Słowika, s. Dawidy Ryll, Magdaleny Pocałuń-Dydycz i Wojciecha Żyłki z diecezji rzeszowskiej oraz zaproszonych gości, którymi byli: Grzegorz Górny, redaktor „Frondy”, ks. Kazimierz Gajowy, salezjanin oraz Dariusz Basiński z kabaretu Mumio.

Forum Młodych i słowa, które zostały skierowane do wolontariuszy umocniły w wielu ludziach sens włączania się w działalność na rzecz innych i fakt, że nie jesteśmy w tym sami. Pokazała to doskonale liczba młodych wolontariuszy, którzy z radością i otwartością mówili o tym, że czynią miłosierdzie i nie są w tym sami, ponieważ mają wielu znajomych, którzy robią to samo i nie należy się tego wstydzić dlatego, że jest to zachowanie godne naśladowania.

MK

Tomasz Kopytowski