Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Ogólnopolski Zjazd SKC w Gnieźnie

gniezno2013W dniach 15-16 czerwca 2013 roku członkowie Szkolnych Kół Caritas z Gimnazjum nr 3 w Pabianicach, Gimnazjum nr 12 w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15 z Łodzi wraz ze swymi opiekunami i pracownikami Biura Wolontariatu uczestniczyli w pielgrzymce do grobu św. Wojciecha, zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu SKC. Spotkaniu wolontariuszy przyświecało hasło: „Wierzę i uczę się kochać”.  Łódzkiej grupie przewodniczył ks. Marcin Grzelak, zastępca dyrektora naszej Caritas.

Pielgrzymka rozpoczęła się od zawiązania wspólnoty, które miało miejsce na Placu św. Wojciecha. Tam też każda grupa przedstawiała się innym, opowiadała o swej działalności oraz relikwiach patrona, które przywiozła ze sobą. Ksiądz Krzysztof Stawski, Dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, witając przybyłe do Gniezna grupy powiedział:

- To właśnie w tym miejscu swój początek ma Polska i Kościół w Polsce i tutaj przechowywane są relikwie św. Wojciecha, którego męczeńska śmierć przypieczętowała chrzest naszej Ojczyzny. Zaprosiliśmy Szkolne Koła Caritas do Gniezna, by właśnie tutaj, u źródeł wiary w naszej Ojczyźnie, wspólnie się modlić, lepiej poznać i pokazać, że troska o innych daje człowiekowi, niezależnie od jego wieku, naprawdę wiele radości.

Następnie wszyscy udali się do katedry gnieźnieńskiej na Eucharystię, której przewodniczył ks. abp senior Henryk Muszyński.

Po południu miał miejsce marsz ewangelizacyjny ulicami Gniezna. Wolontariusze ubrani w koszulki Caritas przeszli przez miasto z transparentami i przywiezionymi ze sobą relikwiami świętych. Poprzez uśmiech na twarzach, śpiew i pozdrawianie innych, młodzi ludzie manifestowali swoją wiarę i przywiązanie do chrześcijańskich wartości. W marszu wzięli udział także Dyrektorzy Caritas Polska.

Z okazji wyjątkowego zgromadzenia Szkolnych Kół Caritas przygotowano ogromny tort i koncert Arki Noego. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy i śpiewaliśmy znane nam piosenki. Popołudnie minęło bardzo szybko. Przy promieniach zachodzącego słońca tańczyliśmy przed sceną podczas występów Arki Noego. Na zakończenie dnia można było wysłuchać świadectw wolontariuszy, a następnie został odśpiewany Apel Jasnogórski.

W drugim dniu zjazdu młodzież uczestniczyła w warsztatach ewangelizacyjnych, podczas których analizowano tekst "Hymnu o miłości" jako pieśni pochwalnej i próby wytłumaczenia, czym jest miłość. Wytworzyła się długa i owocna dyskusja o miłości. Każdy mógł tutaj wyrazić swoje zdanie.

Zjazd zakończył się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Prymasa Polski. Członkowie SKC odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne i zostali pokropieni wodą z Jeziora Lednickiego, Wisły, Warty i Odry, która wcześniej została pobłogosławiona przez Prymasa.

- Wierzę i uczę się kochać – takie hasło przyświeca waszemu spotkaniu. To mądre słowa. Zwłaszcza w ustach młodego człowieka, bo wiara uczy kochać, wiara prowadzi do miłości – mówił do młodych Prymas, dodając, że człowiek jest tylko wtedy szczęśliwy, gdy właśnie z miłości wyda siebie dla innych, gdy rezygnuje z siebie, aby innym służyć. Nigdy nie bójcie się być dobrzy! Nigdy nie wstydźcie się być dobrzy! W wierze w Chrystusa jest siła do miłości! Nie zgubcie jej nigdy! A jak Wam będzie trudno, to wracajcie tu, do Gniezna, do korzeni! Tu nauczycie się na powrót kochać! – mówił abp Kowalczyk.

Wolontariusze otrzymali grudki soli, które symbolizują świeżość, młodość i wiarę. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić wnętrze katedry oraz zobaczyć drzwi gnieźnieńskie. Zadowoleni i pełni wrażeń oraz sił na dalsze działania powróciliśmy w niedzielne popołudnie do Łodzi.

Magdalena Kolasińska
Zobacz zdjęcia: Ogólnopolski Zjazd SKC w Gnieźnie