Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Wielkanocne Dzieło Caritas

Przed Wielkanocą rozprowadzamy w Parafiach baranka cukrowego, chleb miłości i paschalik oraz zachęcamy do wsparcie śniadania wielkanocnego dla ubogich.

Baranek cukrowy czyli baranek paschalny z chorągwią jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego, który pokonał śmierć. W naszej tradycji jest często ważnym elementem zawartości wielkanocnego koszyczka, wykonany z cukru, może być dodatkowo miłym świątecznym upominkiem dla najmłodszych.

Chleb miłości to mały chlebek do koszyczka wielkanocnego, którym możemy się podzielić przy wielkanocnym śniadaniu.

Paschalik to mała świeca, wzorowana na paschale. Wierni podczas liturgii światła mogą zapalić swoje paschaliki od paschału. Paschaliki mogą również zapłonąć podczas śniadania wielkanocnego, ozdabiając swym światłem stół rodzinny i przypominając o religijnym charakterze świąt Wielkiej Nocy, obecności Zmartwychwstałego Chrystusa w codziennym życiu rodzinnym i pełnieniu uczynków miłosierdzia.

Śniadanie wielkanocne dla ubogich to to bardzo konkretny wymiar Wielkanocnego Dzieła Caritas – dzielimy się z najuboższymi tym, co sami spożyjemy przy świątecznym stole. Akcja ma również wymiar budowania wspólnoty parafialnej – solidarności myśli i działań dla potrzebujących, którzy mieszkają obok. w Niedzielę Palmową wierni odbierają z parafii plastikowe pojemniki na śniadanie wielkanocne dla najuboższych parafian. Wypełnione żywnością pojemniki przynoszą do parafii w Wielką Sobotę, przy okazji święcenia pokarmów. Żywność może być rozniesiona do domów potrzebujących przez wolontariuszy w sobotę wieczorem lub można ją wydać w poranek Wielkanocny, po mszy rezurekcyjnej.

Ofiary zebrane podczas wielkanocnego przeznaczane są na wsparcie pomocy ubogim świadczoną w parafiach poprzez Parafialne Zespoły Caritas oraz w szkołach porzez Szkolne Koła Caritas.

Tomasz Kopytowski

<- wróć