Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Dlaczego BEZ RESZTY?

Czasami, kiedy robię zakupy, słyszę od pani w kasie: – Przepraszam, ale nie mam wydać reszty. Najczęściej chodzi o jeden lub dwa grosze. Mówię wtedy: – Nie szkodzi. Bo czy warto robić problem, gdy chodzi o tak niewiele? W końcu przy kwocie 50 złotych, którą wydaję na zakupy, jakie znaczenie mają dwa grosze? Zamysł tytułu gazety, którą oddajemy w Wasze ręce, sięga głębiej niż tylko wydanie reszty przy kasie. Czy w relacjach z ludźmi potrafimy być bez reszty – w małżeństwie, rodzinie, przyjaźni, wśród znajomych w pracy, na uczelni, we wspólnocie religii, wiary, Kościoła?

Caritas, która jest postawą miłości miłosiernej, wymaga takiej właśnie postawy bez reszty. Poświęcić się, oddać się bez reszty, to świadomie, ale jednocześnie mądrze zrezygnować z tego, co mi się słusznie należy. Rezygnuję z tego bez poczucia żalu, krzywdy czy smutku. Bo przecież "radosnego dawcę miłuje Bóg". Rezygnuję, bo większą wartością jest dla mnie człowiek, który jest w potrzebie, który bez mojej pomocy nie będzie miał co dać dzieciom na obiad, nie wyśle ich na kolonie. Rezygnuję, bo większą wartością jest dla mnie dziecko, które nie zje posiłku w szkole. Rezygnuję, bo większą wartością jest dla mnie ktoś, kto pozostanie osamotniony w chorobie i cierpieniu, nie będzie miał spokojnego snu, a w końcu straci sens życia. Bez reszty straci nadzieję.

Drogi Czytelniku, proszę, byś zechciał nam pomóc bez reszty nieść pomoc innym, którzy są w potrzebie. Byś poczuł się szczęśliwy, że możesz bez reszty dać coś dobrego, coś wartościowego, dać siebie twemu bliźniemu.

ks. Jacek Ambroszczyk, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Tomasz Kopytowski