Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Pielgrzymi w krakowskich Łagiewnikach

Łagiewniki_2016_240W dniu 9 kwietnia 2016 roku pod hasłem "Słudzy miłosierdzia" odbyła się XIII Pielgrzymka Pracowników i Wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Spotkali się na niej przedstawiciele 26 diecezjalnych Caritas z całej Polski. Archidiecezja łódzka reprezentowana była przez liczną grupę prawie 300 pielgrzymów z Łodzi, Pabianic, Zgierza, Ksawerowa, Rzgowa, Dobronia i Kaszewic. Tworzyli ją członkowie Parafialnych Zespołów Caritas, dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas, wolontariusze indywidualni działający we współpracy z Biurem Wolontariatu oraz osoby znajdujące się pod opieką Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas. Pielgrzymom towarzyszyli księża dyrektorzy, kapłani współdziałający w parafiach z grupami Caritas i pracownicy Biura Wolontariatu.

W tym roku Pielgrzymka rozpoczęła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II.  Najważniejszym wspólnym przeżyciem stał się dla pielgrzymów udział w uroczystej mszy świętej, którą odprawił Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka, Przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w koncelebrze uczestniczyli dyrektorzy diecezjalnych Caritas i Caritas Polska. W wygłoszonej  homilii Ksiądz Biskup przypomniał słowa Jezusa z kazania na Górze: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" i  podkreślił, że to błogosławieństwo znajduje się w samym sercu Boskich błogosławieństw, nadając głębokie znaczenie wszystkim pozostałym. Pięknie powiedział też o głębokim sensie posługi wolontariuszy i  o tym, że aby uczynki miłosierdzia miłe były Bogu, konieczna jest przyjaźń między tym, kto pomaga, i tym, kto tę pomoc otrzymuje.

Drugim ważnym momentem była konferencja  "Kim jest sługa?", którą wygłosił ks. Artur Ważny. Przewodnią refleksją jego wystąpienia było rozważanie, jak naśladować miłość Jezusa, by uczyć się odpowiedniego podejścia w stosunku do tych, którym pomagamy.

Pobyt pielgrzymów w Sanktuarium św. Jana Pawła II zamknęła część integracyjna, po której wszyscy udali się do bazyliki Bożego Miłosierdzia, tam czekał na nich poczęstunek. O 15:00 pielgrzymi spotkali się w bazylice, gdzie na zakończenie wspólnie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody – chłodu i padającego deszczu wszyscy uczestnicy pielgrzymki powrócili z niej zadowoleni, ubogaceni przeżyciami tego dnia i umocnieni do dalszego działania.

Danuta Sażyn
Zobacz zdjęcia: Pielgrzymi w krakowskich Łagiewnikach