Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

III Światowy Dzień Ubogich

III Światowy Dzień UbogichW niedzielę, 17 listopada 2019 roku, przypada III Światowy Dzień Ubogich. Od samego początku papież Franciszek pragnął, aby to nie było święto jednodniowe, ale by przekształciło się ono w Tydzień Ubogich – co w Łodzi ma swoje zastosowanie. Nasz Tydzień Ubogich trwa w tym roku 9 dni. Współorganizatorami wydarzeń są: Archidiecezja Łódzka, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Siostry Misjonarki Miłości, Towarzystwo Pomocy im. Św. Alberta Koło Łódzkie, Fundacja Sarepta i Zupa na Pietrynie.

Od 3 listopada, we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej dostępne są tytki charytatywne - papierowe torby, które wierni wypełniają artykułami spożywczymi lub chemicznymi. Zebrane dary rozdzielane są w najbliższym otoczeniu lub organizowane są z nich wspólne posiłki z ubogimi w parafiach.

8 listopada, w Filharmonii Łódzkiej odbyła się próba generalna koncertu, w którym wystąpili światowej sławy muzycy: dyrygent Vlademir Aschkenazy i pianista Ingolf Wunder. W koncercie udział wzięło 300 osób ubogich - podopiecznych łódzkich instytucji charytatywnych. W przerwie koncertu jego uczestnicy zjedli ciepły posiłek.

9 listopada, podopieczni Caritas i Sióstr Misjonarek Miłości wzięli udział w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Bezdomnych na Jasną Górę. O godz. 18:00, w łódzkiej archikatedrze, pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka odprawiona została msza święta w intencji osób osieroconych.

W dniach 11 – 16 listopada, w godz. 16:00 – 20:00, w Centrum Służby Rodzinie, przy ul. Broniewskiego 1A, w Łodzi, organizatorzy obchodów III Światowego Dnia Ubogich zapraszają do specjalnie przygotowanego punktu wsparcia, w którym potrzebujący pomocy będą mogli otrzymać ciepły posiłek, odzież, wsparcie specjalistów (pracownik socjalny, psycholog) oraz wsparcie duchowe. Przygotowana została również nowa edycja przewodnika „Gdzie zjeść, spać, umyć się, otrzymać wsparcie specjalistów – przewodnik po Łodzi”. Ubodzy skorzystają również z pomocy lekarza i pielęgniarki. Centrum ma służyć również osobom, które chcą pomóc, ale nie wiedzą jak. Specjaliści służą informacją oraz przekazują przewodnik.

W niedzielę, 17 listopada, w III Światowy Dzień Ubogich, o godz. 12:30, w łódzkiej archikatedrze, odprawiona zostanie msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego. Po liturgii wspólny posiłek na Placu Katedralnym. W parafiach archidiecezji łódzkiej będzie miał miejsce finał akcji „Tytka charytatywna”.

Od 17 listopada, co tydzień, w niedzielę, o godz. 16:00, przy zbiegu ulic Piotrkowskiej i św. Stanisława wydawana będzie gorąca zupa dla ubogich. Posiłek i coniedzielne spotkanie z potrzebującymi przygotowują wolontariusze zgromadzeni wokół inicjtaywy "Zupa na Pietrynie".

Tomasz Kopytowski
<- wróć