Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Klerycy na rzecz ubogich dzieci

kleryckie_kolo_2013_1160 dzieci z ubogich rodzin w śródmieściu Łodzi dostanie paczki dzięki klerykom z Wyższego Seminarium Duchownego. Przyszli księża nie spodziewali się aż takiej hojności wiernych. W łódzkim seminarium zebrała się grupa kilkunastu kleryków, którzy postanowili czynnie włączyć się w charytatywne dzieło Kościoła. "Poprosiliśmy katechetów i pedagogów ze szkół znajdujących się w pobliżu naszej uczelni, o przygotowanie listy najbiedniejszych dzieci" - tłumaczy Adrian Anielak, kleryk I roku WSD.

Okazało się, że takich dzieci jest około 160. "Nie wiedzieliśmy, czy damy radę zorganizować prezenty dla wszystkich. Dlatego postanowiliśmy na początku wybrać 100 dzieci" - mówi Anielak.

Klerycy przygotowali zatem na pierwszą niedzielę Adwentu 100 papierowych serc, na których wypisane były imiona oraz wiek potrzebujących dzieci. Serca zawisły na specjalnym drzewku, które stanęło przy ołtarzu w bazylice archikatedralnej. Wierni mogli zabrać ze sobą serce i przygotować paczkę dla wylosowanego w ten sposób dziecka. "Serc zabrakło już po trzeciej mszy świętej. Chęć pomagania jest jak widać w naszych katedralnych wiernych bardzo duża" - cieszy się proboszcz, ks. Ireneusz Kulesza. I opowiada, że jedna z pań, która przyniosła już pełną paczkę, na podziękowanie odpowiedziała: "Niech mi proboszcz nie dziękuje, to mój obowiązek".
Na kolejną niedzielę klerycy przygotowali zatem kolejnych 60 serc. One również błyskawicznie zniknęły z drzewka. "Dzięki temu wszystkie wskazane przez pedagogów i katechetów dzieci dostaną świąteczne prezenty" - mówi Anielak.
Na prezenty zostały przygotowane specjalne torby, które należy przynieść do kancelarii parafialnej w trzecią niedzielę Adwentu. Finał akcji zaplanowany jest na 18 grudnia. "Tego dnia o godz. 18.00 odprawiona zostanie msza, na którą zaprosiliśmy zarówno dzieci, jak i darczyńców. Po modlitwie do katedry przyjdzie Święty Mikołaj, który rozda paczki" - opowiada Anielak.

Klerycka akcja związana jest z prowadzoną na terenie archidiecezji łódzkiej kampanią Drzewko Serc. W okresie Adwentu przy ołtarzu ustawiane jest drzewko, na którym umieszczone są serca, na odwrocie których zamieszczone są informacje o rodzinie lub dziecku i potrzebach. Parafianie mogą zabierać serca, by zrealizować prośby danej rodziny, następnie przynoszą gotowe paczki pod ołtarz, dołączając do nich wcześniej zdjęte papierowe serce. Parafialne akcje Drzewko Serc prowadzone są w kilkudziesięciu parafiach archidiecezji łódzkiej.

Łukasz Głowacki
<- wróć