Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Spotkanie integracyjne Przedszkolnych Kół Caritas

przedszkolakiwsd201325 czerwca 2013 roku, w sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, odbyło się spotkanie integracyjne Przedszkolnych Kół Caritas. Były wspólne zabawy sportowe, spotkanie z cyrkowcami i słodkości. To kolejna z cyklu 10 imprez na 10-lecie działalności Szkolnych Kół Caritas w archidiecezji łódzkiej. W naszej archidiecezji działa obecnie 8 Przedszkolnych Kół Caritas.

W roku bieżącym przypada 10. rocznica powstania SKC na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Przygotowania i prace organizacyjne rozpoczęły się późną wiosną 2003 roku, stąd też wiosennym piknikiem rozpoczynamy rocznicowe obchody.

Pierwsze Szkolne Koło Caritas powołane zostało do istnienia w dniu 8 grudnia 2003 roku, w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Łodzi. W kolejnych miesiącach następnego roku licznie powstawały następne koła i wiosną 2004 roku było ich już ponad 50.

Obecnie istnieje 158 Szkolnych i Przedszkolnych Kół Caritas. Działają nie tylko w szkołach łódzkich, ale również w wielu miejscowościach archidiecezji łódzkiej. Ich członkowie włączają się aktywnie w akcje Caritas, ale przede wszystkim działają w swoim lokalnym środowisku, niosąc pomoc potrzebującym. Przynależność do SKC i praca w ramach SKC to dla dzieci i młodzieży lekcja wrażliwości  i otwarcia się na potrzeby drugiego człowieka, a zarazem możliwość praktycznego realizowania ewangelicznego przykazania miłości bliźniego.

Obchody rocznicowe postanowiliśmy rozłożyć w czasie i zróżnicować ich formę, aby dać możliwość pełnego uczestnictwa wszystkim dzieciom i młodzieży skupionym w Szkolnych Kołach zarówno w przedszkolach, jak i szkołach podstawowych, gimnazjach czy szkołach ponadgimnazjalych. Stąd nie jedno, a wiele wydarzeń, z których część ma formułę otwartą i adresowana jest do wszystkich członków SKC, a część kierowana jest do określonego przedziału wiekowego.

DZIESIĘĆ WYDARZEŃ NA DZIESIĘCIOLECIE SKC

1. Piknik SKC z biegiem charytatywnym „Biegnijmy z pomocą” – inauguracja obchodów dziesięciolecia (12 czerwca 2013)
  2. Zjazd SKC w Gnieźnie (15 – 16 czerwca 2013)
  3. Spotkanie integracyjne dla Przedszkolnych Kół Caritas (25 czerwca 2013)