Autor: Julia Saganiak
Bp Pękalski podczas liturgii stacyjnej: jakim jestem świadkiem Chrystusa?

– Najpierw świadectwo potem słowa! – powiedział bp Pękalski podczas liturgii stacyjnej.

Na zakończenie IV tygodnia Wielkiego Postu w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus bp Ireneusz Pękalski celebrował Mszę św. w ramach Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. W homilii duchowny odniósł się do liturgii słowa z piątej niedzieli Wielkiego Postu oraz zakończenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej na etapie diecezjalnym. – Człowiek naszych czasów chętnie słucha świadków, aniżeli nauczycieli. Tę samą prawdę głosił św. Piotr Apostoł, wskazując na potrzebę czystego i szlachetnego życia chrześcijan, aby na jego widok nawet ci, którzy nie wierzą słowu, bez słowa byli pozyskani. A więc Kościół jak najbardziej może ewangelizować świat przez świadectwo potwierdzone życiem. Ono jasno uwidacznia jego wierność Panu Jezusowi, jest ona przejawem świętości, a świętość jest najskuteczniejszą formą świadczenia o Chrystusie – powiedział bp Pękalski.

Łódzki duchowny pobudził zebranych do refleksji nad swoją codzienną postawą, czy jest ona świadectwem pociągającym innych do Boga. – Najpierw świadectwo potem słowa! - podkreślił homileta. – Kto z nas może powiedzieć, że jest święty? Ten kto w tej chwili jest w stanie łaski uświęcającej, jest święty, bo łaska uświęcająca jest fundamentem świętości – podsumował biskup pomocniczy, zachęcając do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad.

V tydzień Wielkiego Postu to już ostatni moment na nawiedzenie kościołów w ramach łódzkich Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Liturgie stacyjne będą sprawowane w następujących miejscach:

18.03.2024 – poniedziałek – par. pw. Miłosierdzia Bożego

19.03.2024 – wtorek – par. pw. św. Stanisława Kostki (katedra)

(Uroczystość św. Józefa, głównego patrona archidiecezji łódzkiej)

20.03.2024 – środa – par. pw. Najświętszego Imienia Jezus

21.03.2024 – czwartek – par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

22.03.2024 – piątek – par. pw. św. Siostry Faustyny

23.03.2024 – sobota – par. pw. św. Józefa (ul. Ogrodowa)