Autor: Archidiecezja Łódzka
Bp Marczak: Pan Bóg was dziś powołuje, abyście się stali lektorami

„Głosić Słowo Boże to znaczy wierzyć w to, że Bóg do nas przychodzi w tym słowie”- mówił Ksiądz Biskup Marek Marczak podczas Mszy Św. w takcie której 100 lektorów Archidiecezji Łódzkiej przyjęło błogosławieństwo.

W sobotę przed Niedzielą Palmową podczas Mszy Św. sprawowanej w Archikatedrze Łódzkiej przed Księdza Biskupa Marka Marczaka 100 nowych lektorów przyjęło błogosławieństwo. W Eucharystii uczestniczyli księża z parafii nowych lektorów, a także licznie zgormadzone rodziny i przyjaciele.

„Cieszymy się bardzo, że nie tylko w Łodzi, ale także w różnych rejonach naszej Archidiecezji kurs lektorski się odbywał. Poprzez zajęcia z Pisma Świętego, z liturgiki, a także z fonetyki są oni dobrze przygotowani do pełnienia nowej posługi. Prosimy o modlitwę w ich intencji”- mówi ks. Piotr Kępniak, duszpasterz ministrantów Archidiecezji Łódzkiej.

W swojej homilii Ksiądz Biskup zwracając się do lektorów podkreślał, że ważne jest słuchanie i głoszenie Słowa Bożego. „Najpierw należy wysłuchać Słowa Bożego. Kiedy będziecie się przygotowywać do czytania, najpierw słuchajcie tego, co do was mówi Pan Bóg w tym słowie. Jeśli będziecie wsłuchiwać się w to słowo, to później głoszenie go na pewno będzie inaczej docierało do słuchaczy.”

Dalej duchowny mówił, że głoszenie Słowa Bożego nie może nie iść w parze z wiarą w Tego, który jest Bogiem i człowiekiem. „Głosić Słowo Boże to znaczy wierzyć w to, że Bóg do nas przychodzi w tym słowie”- zaznaczał Biskup Marek.

„Pan Bóg was dziś powołuje, abyście się stali lektorami, tymi, którzy będą odczytywać słowo w zgromadzeniu, ale także będziecie je odczytywać, odszukiwać, widzieć i wierzyć w nie, w tych rozmaitych przejawach Bożej obecności”- mówił homileta.

Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup powiedział: „bądźcie dumni z waszego posługiwania słowu Bożemu. Słuchajcie Słowa Bożego. Kochajcie Słowo Boże. Mimo pojawiających się w życiu trudności, Ono przygotuje was do pięknego i znaczącego życia.”

Po homilii duszpasterz służby liturgicznej wezwał imiennie kandydatów do przyjęcia posługi ministranta słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, a ci odpowiadając – jestem – podeszli do ołtarza. Po modlitwie błogosławieństwa odmówionej przez Biskupa każdy z nich położył prawą rękę na Piśmie świętym, a następnie otrzymał błogosławieństwo oraz krzyż lektorski.