Autor: Julia Saganiak
Abp Ziółek: człowiek odmawia Jezusowi historyczności człowieczeństwa!

- Wielu szuka i znajduje Chrystusa oraz idzie za Nim, ale też wielu wykreśla Jezusa ze swego życia, często nawet zwalcza. Odmawia Mu nie tylko prawdziwości bóstwa, ale historyczności człowieczeństwa – mówił abp senior Władysław Ziółek.

W IV tygodniu Wielkiego Postu w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego abp senior Władysław Ziółek celebrował Mszę św. w ramach Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych.

W homilii łódzki duchowny odniósł się do Ewangelii św. Łukasza, do słów Symeona wypowiedzianych o Jezusie przyniesionym do świątyni. – Przychodzą nam na pamięć te prorocze słowa Symeona, zwłaszcza w tych dniach, kiedy wielkopostne czytania mszalne kierują naszą uwagę ku Chrystusowi i ukazują równocześnie podwójną postawę człowieka wobec Chrystusa. Jedni uwierzyli w Jego boskie posłannictwo i są z Nim, drudzy – nie wierzą, wątpią, a nawet są wrogo nastawieni do Niego. Z taką podwójną postawą człowieka spotykał się Jezus na co dzień – mówił homileta.

Arcybiskup Senior odniósł się do słowa głoszonego przez Jezusa, które przyciągało ludzi tamtych czasów. Jedni słuchali Go z uwagą i podążali za Nim, a inni pragnęli Go zniszczyć. – Są w czasach nam współczesnych podobne postawy patrzenia na Jezusa. Wielu szuka i znajduje Chrystusa oraz idzie za Nim, ale też wielu wykreśla Jezusa ze swego życia, często nawet zwalcza. Nie krzyżuje Go wprawdzie, ale szuka momentu, żeby przekreślić Jego istnienie. Odmawia Mu nie tylko prawdziwości bóstwa, ale historyczności człowieczeństwa – wyjaśnił abp Ziółek.

Na zakończenie łódzki duchowny zwrócił się do wiernych z pytaniem o własną postawę wobec Jezusa. – Trzeba więc, abyśmy w tym wielkopostnym czasie, jaki daje nam Bóg, opowiedzieli się zdecydowanie po stronie Chrystusa, abyśmy pogłębili w sobie świadomość, że On jest naszym jedynym Panem i Zbawicielem, abyśmy Mu zaufali i poddali się jego zbawczej mocy – podsumował duchowny.

Jutro liturgia stacyjna będzie celebrowana w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

V tydzień Wielkiego Postu

18.03.2024 – poniedziałek – par. pw. Miłosierdzia Bożego

19.03.2024 – wtorek – par. pw. św. Stanisława Kostki (katedra)

(Uroczystość św. Józefa, głównego patrona archidiecezji łódzkiej)