Autor: Wydział Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej
III Niedziela Wielkiego Postu - 3 III 2024

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 3 marca 2024 r.

1. Po raz jedenasty z inicjatywy Ojca Świętego odbędzie się wielkopostna inicjatywa zatytułowana: „24 godziny dla Pana”, która polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. Odbędzie się ona w dniach 8-9 marca 2024 r. w trzech miejscach archidiecezji łódzkiej:
      • bazylika archikatedralna w Łodzi,
      • kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi-Teofilowie,
      • kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
      • kościół rektoralny pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 20.00.

Sobota – Msza św.: godz.18.00.

1. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza do wzięcia udziału w peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w naszej archidiecezji. Rodziny, małżeństwa, ruchy małżeńsko-rodzinne w sposób szczególny zapraszamy na jej rozpoczęcie Mszą św. w katedrze w sobotę 9 marca o godz. 18.00. Po Mszy św. nastąpi wieczór modlitewny w intencji rodzin zakończony błogosławieństwem relikwiami błogosławionej rodziny. Relikwie gościć będą w naszej archidiecezji przez jeden tydzień w następujących parafiach:
    • 9 marca, godz. 18.00 – Msza św. w bazylice archikatedralnej w Łodzi (rodziny),
    • 10 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Zesłania Ducha Św. w Łodzi (młodzież),
    • 11 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu,
    • 12 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach,
    • 13 marca, 17.00 – Msza św. w par. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie,
    • 14 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Maz.,
    • 15 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Tryb.
  1. Zapraszamy młodzież szkolną i studentów do udziału w wieczornym spotkaniu z błogosławioną Rodziną Ulmów. Niedzielny wieczór 10 marca rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, po której nastąpi rozważanie w formie warsztatów „Słowo o Miłosiernym Samarytaninie”, które Ulmowie mieli zakreślone w swojej Biblii. Prosimy, aby – kto może – zabrał ze sobą Pismo Święte. Nasze spotkanie podsumujemy uwielbieniem Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (pl. Wolności). Więcej informacji na stronie www.archidiecezja.lodz.pl i na Facebooku Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.
  2. Zapraszamy do udziału w uroczystościach 50. rocznicy śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które odbywać się będą 11 marca 2024 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi (pl. Kościelny 8). W programie:
    • 17.30 – otwarcie wystawy biograficznej „Stanisława Leszczyńska”,
    • 18.00 – Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia,
    • 19.00 – nawiedzenie krypty.
  1. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na rekolekcje wielkopostne, które w dniach 21-22 marca odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Łaskiej w Łasku. Rekolekcje zatytułowane: „Miriam – przewodniczka ku wolności. Przywództwo kobiet w służbie wspólnoty”, poprowadzą s. Anna Maria Pudełko AP i s. Judyta Pudełko PDDM. Nauki rekolekcyjne będą wygłaszane podczas i po Mszy św. o godz. 18.00.
  2. Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” zaprasza na Wielkopostne Rekolekcje Akademickie, które rozpoczną się w III Niedzielę Wielkiego Postu (3 marca) Mszą św. o godz. 19.00 w łódzkiej archikatedrze i potrwają do środy. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Tomasz Kostecki.
  3. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT w Łodzi zaprasza na konferencję „Biznes na Skale”, która odbędzie się 16 marca 2024 r. w Łodzi. Link do zapisów oraz szczegółowe informacje: www.BiznesNaSkale.pl
  4. Wspólnota Indywidualności Otwartych zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową. EDK to co najmniej 40 kilometrowa wędrówka w nocy wraz z rozważaniami męki Pańskiej. W tym roku mamy do wyboru aż 14 tras. Terminy EDK 2024 to 15 lub 22 marca w zależności od lokacji. Szczegóły i zapisy na stronie: www.edk.org.pl.