Autor:
Święto sportu i święto ducha

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest ks. Paweł Guminiak z Elbląga. Trzy lata temu ministranci poprosili Księdza Pawła o zorganizowanie turnieju w piłce nożnej. Chłopcy chcieli poznać rówieśników z innych parafii, z innych miast, którzy na co dzień służą przy ołtarzu. Pragnęli w szlachetnej rywalizacji sprawdzić swoje umiejętności na boisku. Do pierwszych mistrzostw zgłosiło się 48 drużyn. W tym roku w Łodzi na 9 halach sportowych walczyło o statuetkę mistrza 113 drużyn piłkarskich, w tym trzy drużyny głuchoniemych
z łódzkiego duszpasterstwa. Celem łódzkiego turnieju była integracja młodzieży głuchej ze słyszącymi. Piłka jednoczy wszystkich bez słów. Podczas spotkań chłopcy mogli się wzajemnie poznać, zaakceptować.
Sport jest nierozerwalnym elementem życia ludzi młodych. Uczy hartu ducha, uczy wygrywać, ale uczy także przegrywać z godnością.
Drużyna Rafała Miączyńskiego z Wierzchów, mistrzów diecezji włocławskiej, chociaż na boisku w tym turnieju nie odniosła zwycięstwa, nie załamała chłopców. Cieszyli się, że poznali nie tylko nowych kolegów, ale także nasze miasto i piękne kościoły.
Dla Adama Czerniejewskiego z Kłodawy spotkanie w Łodzi to wspaniała forma relaksu. Dla Niego sport jest darem od Pana Boga, bo chociaż kojarzy się z ciężkim treningiem, wypracował wspaniałe cechy, takie jak lojalność, wytrzymałość, szlachetna rywalizacja.
Łukasz Lis z Jaworzna cieszył się ze spotkania z kolegami, którzy tak jak on pasjonują się piłką nożną. „Piłka nożna nas zjednoczyła, ale my chcemy pokazać, że jesteśmy dobrymi zawodnikami nie tylko na boisku, ale także poza nim” – mówił Łukasz.
Zwycięzcą III Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej Halowej została drużyna z Elbląga (szkoły podstawowe), z Łowicza (gimnazja) i Radomia (szkoły średnie). Piękne statuetki zaprojektowane i wykonane przez artystę rzeźbiarza z Poznania – Kazimierza Rafalika, wręczył zwycięzcom ks. bp Adam Lepa. Ich fundatorem był ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „Króluj nam Chryste”. Najlepszym strzelcem (14 bramek) został Tomasz Janus z Łowicza, a najlepszym zawodnikiem mistrzostw Filip Fiłonowicz
z Elbląga, który w tym dniu świętował również swoje 13 urodziny.
Spotkanie w Łodzi zakończył rozegrany po raz pierwszy w historii miasta mecz Księża – Łódzcy przedsiębiorcy. Drużyna Księży, której kapitanem był ks. Paweł Miziołek, wygrała z przedsiębiorcami 7:3.
Tak wspaniała impreza mogła odbyć się w Łodzi dzięki wielkiemu zaangażowaniu organizatorów – ks. Wiesława Kamińskiego diecezjalnego duszpasterza głuchoniemych
i ks. Pawła Miziołka duszpasterza sportowców Archidiecezji Łódzkiej. Współpracę
z kapłanami podjęło kilkadziesiąt osób z Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Krzyża.
III Mistrzostwa Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej Halowej pokazały, że Kościół „żywy” jest silny, a przyszłość Jego i Narodu jest w rękach i sercach młodzieży.