Archidieczja Łódzka

Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Świętego Mikołaja Biskupa w Borszewicach Kościelnych

Proboszcz: ks. Krzysztof Rybicki
Telefon: 43 675-12-21
Adres: 98-100 Łask Borszewice Kościelne 47
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: XV w. (abp gnieźnieński Mikołaj Trąba)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w latach 1894–1902. Murowany, w stylu neogotyckim wg projektu arch. Kornelego Szrettera. W latach 1924–1925 wybudowano 25-metrową wieżę i 4 wieżyczki niższe, połączone attyką, oraz hełm główny zakończony 2,5-metrowym krzyżem. W 1913 r. konsekrowany przez bpa włocławskiego Stanisława Kazimierza Zdzitowieckiego.
Wyposażenie kościoła:
Ołtarz boczny, późnobarokowy z końca XVII w., a w nim barokowy obraz św. Mikołaja. Tabernakulum z barokowymi obrazami Chrystusa i św. Jana Ewangelisty z poł. XVII w. oraz barokowa chrzcielnica, ołtarz marmurowy z 2000 r., ufundowany przez Andrzeja Kuluka z Gajewnik.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Bałucz – 2 km, Bałucz kolonia – 2,5, Borszewice, wieś kościelna, Borszewice Cmentarne – 1, Borszewice Osiny – 2, Budy Stryjewskie – 4, Dionizów – 5, Gajewniki – 3, Grabina – 3, Kłady – 5, Kopyść (do Okupu) – 5, Mikołajówek – 6, Młynisko – 1, Stryje Księże – 4, Stryje Paskowe – 5, Ulejów – 3, Wincentów – 2, Wola Bałucka – 3, Wola Stryjewska – 6, Wymysłów – 4