Archidieczja Łódzka

Parafia Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach

Proboszcz: ks. kan. Ryszard Stanek
Wikariusz: ks. Kamil Siuta, ks. Przemysław Kansy, ks. Ireneusz Sikora, ks. Andrzej Wroński
Telefon: 42 215-85-25 w. 32
Adres: Jana Pawła II 46 95-200 Pabianice
Strona internetowa: maksymilian.pl
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Informacje
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 6 VII 1981 r. (bp Józef Rozwadowski)
Dekretem Abpa Metropolity Łódzkiego Władysława Ziółka z dnia 30 grudnia 2001r. kościół otrzymał tytuł Sanktuarium

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowany od 1 IX 1982 do IX 1994 r., w stylu modernistycznym, dwupoziomowy o układzie centralnym. Zaprojektowany na rzucie kwadratu z wejściem głównym i prezbiterium na przekątnej. Zrealizowany metodą tradycyjną o konstrukcji szkieletowej, murowo-żelbetowej. Autorzy projektu architektury: architekci Andrzej Pietkiewicz, Mirosław Rybak. Autorzy projektu konstrukcji: mgr inż. Wacław Sawicki, inż. Janusz Frey. Autor wystroju wnętrz: artysta plastyk Stanisław Janiszewski. Poświęcony 2 V 1993 r. przez abpa Władysława Ziółka. Konsekrowany 25 IX 1994 r. przez prymasa kard. Józefa Glempa (rok 100-lecia urodzin św. Maksymiliana).

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz wykonany z marmuru (carrara włoska) z srebrzonymi elementami z brązu – przedstawiającymi łączność ofiary Chrystusa z męczeństwem i ofiarą św. Maksymiliana.
Ambona, sedilia oraz chrzcielnica wykonana również z marmuru, zawierają symbole liturgiczne wykonane z srebrzonego brązu.
Tabernakulum w kształcie słońca, złocone, poświęcone przez Ojca Świętego podczas pielgrzymki do Łodzi w 1987 r.
Dzwony ufundowane dla upamiętnienia II Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w 1988 r. noszą imiona Maryja, Maksymilian, Zygmunt, ważą 1000 kg, 650 kg i 370 kg współbrzmiące w tonacji F-dur. Konsekracji dzwonów dokonał 29 V 1988 r. bp Adam Lepa.
Organy elektroniczne sakralne.
Obraz św. Maksymiliana w prezbiterium, który w dniu beatyfikacji o. Maksymiliana znajdował się w glorii Berniniego w bazylice św. Piotra, przekazany kościołowi przez o.o. franciszkanów z Niepokalanowa.
Ufundowano nowe ławy dębowe w liczbie 60 sztuk w latach 2009-2010.
Droga Krzyżowa malowana (olej, deska), złocona, ufundowana w 2006 r.
W roku 2010 ufundowano marmurowy ołtarz boczny z figurą M. B. Fatimskiej jako wotum wdzięczności w pierwszą rocznicę peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Na placu przed kościołem: pomnik bł. Jana Pawła II odlany z brązu wg projektu Solskich, poświęcony 7 X 2003 roku podczas VI Archidiecezjalnej pielgrzymki Rodzin przez Abpa Józefa Kowalczyka- nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Ulice należące do parafii

Bardowskiego, Cicha – od nr 23 do końca i od 24 do końca, Cmentarna, Dąbrowskiego – od 33 do końca i od 30 do końca, Grunwaldzka, Hermanowska, Hetmańska, Jana Pawła II – od 21 do końca, i od 28 do końca, Kasztelańska, Konopnickiej – od 39 do końca i od 48 do końca, Krakowska, Kunickiego, Ludowa, Łaska – od 40 do końca, Matejki – str. nieparz., Miodowa, Moniuszki – od 77 do końca i od 54 do końca, Niecała, Nowa, Odrodzenia, Orla – od 45 do końca i od 46 do końca, Ostatnia, Parkowa, Pawia, PCK, Próżna, 15. Pułku Piechoty Wików, Robotnicza, Rycerska, Sempołowskiej, Skrajna, Skośna, Sosnowa, Sportowa, Szarych Szeregów, Śniadeckiego, Średnia, Świątka, Tkacka, Toruńska, Trębacka, Ułańska, Wiejska, Wileńska, Wolnościowa, Wrzosowa, Wysoka, Zacisze, Zagajnikowa

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII:
Hermanów I (2,3 km), Hermanów II (2,6km), Terenin (3,2 km)