Autor: Archidiecezja Łódzka
60 lat Duszpasterstwa Akademickiego „Węzła”

„Duszpasterstwo Akademickie uczy młodych ludzi życia wspólnego. Daje im doświadczenie wspólnoty w której w konkretny sposób przeżywamy wiarę”- mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś w kościele św. Teresy w Łodzi.

Metropolita Łódzki przewodniczył Eucharystii akademickiej sprawowanej w intencji osób związanych z Duszpasterstwem Akademickim „WĘZEŁ”. Dokładnie 60 lat temu powstało Duszpasterstwo Akademickie "WĘZEŁ" działające przy parafii pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko, gdzie posługują Księża Salezjanie w Łodzi. Duszpasterstwo WĘZEŁ skupia łódzkich żaków studiujących głównie na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie Medycznym.

W słowie skierowanych do uczestników uroczystości Kard. Grzegorz podkreślał, że Duszpasterstwo Akademickie uczy młodych ludzi życia wspólnego. „Daje im doświadczenie wspólnoty w której w konkretny sposób przeżywamy wiarę. Dobrze jeśli także po 60 latach bycia w takiej wspólnocie człowiek ma jeszcze w sobie to doświadczenie. Ono wtedy przekłada się na jego teraźniejszość i na to na ile w kościele buduje wspólnotę”- mówił Ksiądz Kardynał.

„Jedność w Kościele nie rodzi się z zewnętrznych struktur czy form. Ona musi być zbudowana głęboko w środku, na poziomie serca i duszy, które są wrażliwe na Ducha. Jeśli będziesz budował tę wspólnotę na poziomie struktur, prawa, przepisów jeszcze im bardziej wymagające tym lepiej, to zamiast budować- rujnujesz”- dodał duchowny.

Na zakończenie homilii Metropolita Łódzki pytał o to, co ludzi wiąże w Kościół? „Duch, a nie strach i Duch, a nie zewnętrzna forma”- zakończył Kardynał.

Msza Św. sprawowana przez Księdza Kardynała rozpoczęła obchody jubileuszowe duszpasterstwa. W tym dniu w kościele udostępniona została również wystawa poświęcona jubileuszowi. Przedstawia ona archiwalne zdjęcia, a także wspomnienia absolwentów. Po liturgii odbyło się spotkanie wielkanocne wspólnoty „WĘZŁA” w pomieszczeniach duszpasterstwa.

Kolejnym punktem obchodów jubileusz będzie spotkanie 13 kwietnia na które są zaproszeni aktualni studenci, absolwenci, obecni i byli duszpasterze.

Program tego wydarzenia jest następujący:

1. Węzeł będzie otwarty od 11:00 – zapraszamy
  2. 12:00 - Msza Św. w kościele św. Teresy i św. Jana Bosco
  3. Zdjęcie pamiątkowe na schodach kościoła
  4. 14:00 – Obiad u Salezjanów na ul. Wodnej 34.
  5. Następnie kolejne spotkania z kolejnymi duszpasterzami, możliwość powspominania Węzłowych klimatów.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale jeśli ktoś chciałby skorzystać z obiadu – oczekujemy wpłaty w wysokości 50zł/osoby (dzieci nie płacą). Wpłaty na numer konta - 34 1600 1143 1846 7630 6000 0004. Proszę podać w tytule „Jubileusz Węzła” oraz imię i nazwisko. Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie informacji o wpłacie na adres mailowy [email protected].

Kontakt do nas i organizatorów: [email protected] oraz [email protected]