Pożegnanie śp. ks. Zenona Piechoty

Dziś wieczorem w parafii pw. N.M.P. Królowej Polski w Ozorkowie celebrowana była Msza Święta żałobna w intencji zmarłego  21 sierpnia 2023 roku w 69 roku życia i 39 roku kapłaństwa śp. ks. Zenona Piechoty. Liturgii żałobnej przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

We wstępie do liturgii metropolita łódzki wspomniał swoje spotkania ze Zmarłym kapłanem oraz wskazał na jego miłość do Kościoła i odpowiedzialność za wspólnotę parafialną. – To nie choroba zabrała wam księdza Zenona, tylko jego wielkie poczucie odpowiedzialności. Choroba, to nie przeszkadzała by mu tutaj być, tylko wielkie poczucie odpowiedzialności człowieka, który wie, że nie może dać tyle, ile wy potrzebujecie, i że w takim razie jest konieczne odejść i zostawić przestrzeń dla kogoś, kto przejmie te wszystkie obowiązki z nową siłą, z wielkim entuzjazmem i nowym dynamizmem. Jego poczucie odpowiedzialności kazało mu stąd odejść, a nie uległość wobec choroby. – zauważył kard. Ryś.

Homilię - która była wspomnieniem Zmarłego – wygłosił ks. Jerzy Petera, proboszcz parafii pw. M.N.P. Królowej Polski w Ozorkowie, następca zmarłego na urzędzie proboszcza tejże parafii. – Oto Betania, nasza Betania – dom przyjaźni,  Dom konsekrowany Bogu. Oto Betania dom przyjaźni – dom Jezusa, Marii, Mart i Łazarza. Oto nasza Betania – Dom Boży – Jezusa, ks. Zenona i nas - pielgrzymów Pana w darze przyjaźni, pamięci i wdzięczności. W darze modlitwy obecnych - bo jesteśmy tu obecni, a wśród nas Jezus, który mówi do naszej wspólnoty Eucharystycznej  - rozwiążcie i pozwólcie mu chodzić! Patrzymy na trumnę z ciałem naszego brata, wspominamy – myślimy o naszych z nim spotkaniach. O podaniu ręki, o rozmowie, o muzyce, o śpiewie, o pielgrzymowaniu, o modlitwie, o przyjaźni, o miłość. – zauważył kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem w imieniu kolegów kursowych oraz wszystkich duchownych Zmarłego pożegnał dziekan ozorkowski  ks. Zbigniew Kaczmarkiewicz oraz ks. Andrzej Ścieszko proboszcz parafii w Ksawerowie, oraz ks. Jerzy Petera, który podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i obecność na dzisiejszej uroczystości.

Msza Święta pogrzebowa za śp. ks. Zenona Piechoty  odbędzie się we wtorek 29 sierpnia o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Somiance nr 35 (dekanat wyszkowski, diecezja łomżyńska). Następnie ciało śp. ks. Zenona zostanie złożone na miejscowym cmentarzu parafialnym.