Abp Ryś: w Synodzie potrzebujemy odkrywania prawdy, ale w mocnej relacji z Jezusem!

- W takiej pracy jaką jest Synod potrzebujemy odkrywania prawdy, ale w mocnej relacji z Jezusem, w relacji z Ojcem w Duchu Świętym. Musimy znać Tego, który jest źródłem Prawdy, który jest Prawdą. Potrzebujemy też Daru Rozumienia – potrzebujemy patrzeć na tych, którzy są dookoła nas ze zrozumieniem, które wynika z miłości. – zauważył abp Ryś.

O darze mądrości i rozumu mówił metropolita łódzki podczas Eucharystii celebrowanej dla uczestników kolejnej sesji IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

- Trzeba mieć relację głęboką osobistą z Bogiem, żeby w sposób właściwy pokazywać Bożą prawdę – to jest dar mądrości. Mądrości nie poznaje się tylko przez studia – można się nauczyć całej teologii i to nie oznacza, że znalazłem prawdę, a na pewno nie w tym kluczu mądrości – jako daru Ducha Świętego. – podkreślił kaznodzieja.

Duchowny zwrócił uwagę na to, że - z mądrością otrzymałem dar rozumu – który jest darem rozumienia. Bo dar rozumu to nie jest wysokie IQ, tylko stan serca, który jest rozumiejący. O ile Dar Mądrości jest na poznanie Prawdy – który jest w Bogu osobowym, to Dar Rozumienia jest skierowany na człowieka. Dar Rozumienia jest też darem miłości - staram się rozumieć, kogoś kogo kocham, jak go nie kocham nie potrzebuję go zrozumieć. – tłumaczył hierarcha.