Wojewódzkie obchody Święta Policji

24 lipca 1919 r. jest datą istotną dla jednej z formacji mundurowych - tego bowiem dnia została powołana Polska Policja.

W bieżącym roku obchodzona jest 99. rocznica jej powstania. Wojewódzkie obchody Święta Policji garnizonu łódzkiego odbyły się w Zgierzu. Wyjątkowy charakter uroczystości podkreśliła obecność wielu znamienitych uczestników. Mszę Świętą koncelebrował Biskup Pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej Jego Ekscelencja ksiądz biskup Ireneusz Pękalski wraz z kapelanem Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks. ppor. Jackiem Syjudem i proboszczem parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy w Zgierzu księdzem Andrzejem Chmielewskim. Ksiądz biskup w swojej homilii podkreślił rolę jaką odgrywa policjant, który podejmuje swą służbę z powołania.

Podczas akademii na Placu Stu Straconych w Zgierzu ksiądz biskup poświęcił sztandar wręczony komendzie powiatowej Policji w Zgierzu, który ufundowało społeczeństwo Ziemi Zgierskiej.

Ksiądz biskup Ireneusz Pękalski wziął udział także w jednej z powiatowych uroczystości w ramach obchodów Święta Policji 2018 - w Pabianicach. Jego Ekscelencja przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Św. Mateusza,  którą sprawował z kapelanem łódzkiej Policji i księżmi z dekanatów: pabianickiego, konstantynowskiego i łaskiego.

W powiecie łowickim, w obchodach Święta Policji uczestniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Łowickiej ksiądz biskup Wojciech Osial.

Łódzki garnizon Policji obejmuje teren województwa łódzkiego, którego obszar nie jest analogiczny z podziałem administracyjnym Kościoła katolickiego.

Historia Policji w Polsce jest niezwykle bogata i niejednokrotnie naznaczona cierpieniem i trudnymi doświadczeniami. Patronem Policji jest św. Michał Archanioł, który walcząc przeciw siłom zła stał się wzorem i wsparciem dla policjantów, którzy podejmują codzienne wyzwania służbowe w imię sprawiedliwości i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.