Parafia NMP Królowej Polski w Ozorkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Chrzest nienarodzonego dziecka

W jednym z numerów Frondy, poświęconym problemowi aborcji opisana została jedna z metod „leczenia” matek, które dokonały aborcji. Jednym z etapów uzdrawiania relacji matka-dziecko jest prośba o chrzest nienarodzonego dziecka. Moje pytanie dotyczy losu dzieci nienarodzonych bez względu na to, czy śmierć zadana im została umyślnie, czy też zmarły przed narodzeniem w sposób naturalny. Czy taki chrzest ma raczej wymiar symboliczny, czy rzeczywiście chrzest nienarodzonego dziecka jest warunkiem zbawienia? Moja szczególna troska dotyczy w kontekście przeczytanego artykułu bardziej nawet dzieci zmarłych przed narodzeniem w sposób naturalny, bowiem autor zajmuje stanowisko, iż dzieci zmarłe wskutek aborcji zostają zbawione przez swoje męczeństwo. A co z dziećmi chcianymi i oczekiwanymi z miłością? Czy, zdaniem Kościoła, dla losu dziecka ma znaczenie czy zostało poczęte w związku małżeńskim czy pozamałżeńskim?

Dziecko przychodzi na świat bez wpływu na to z jakiego związku, na pewno ma to znaczenie później, gdy zaczyna się proces nie tylko wychowania religijnego, ale nade wszystko przykładu życia wiara na co dzień.

Natomiast co do chrztu i poruszonej terapii, to Kościół chrzci dziecko nie dlatego, bo to jakich „chwyt” psychologiczny, lecz głęboka wiara i wypełnianie nakazu samego Chrystusa, który ten sakrament ustanowił, a który jest warunkiem zbawienia obok samej wiary. Nadto trzeba jeszcze zaznaczyć, że Kościół katolicki praktykuje, tzw. pokropek, tzn. pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem, a nie ochrzczonych; chce być blisko rodziców w tym trudnym dla nich doświadczeniu, ale przede wszystkim wierzy w miłosierdzie Boga dla, którego nic nie jest niemożliwe.

Ks. Paweł Gronowski

 

 

 

Określenie "domowy kościół" oznacza dom, w którym gromadzili się pierwsi chrześcijanie na sprawowanie liturgii i na wspólny posiłek; podkreśla ono fakt, że rodzina jest podstawową komórką Kościoła.

Pewnego dnia, wychodząc z domu, powiedziałem do rodziców: Idę do kościoła. Po chwili jednak pomyślałem sobie, że powinienem raczej powiedzieć: Wychodzę z kościoła, ponieważ jak każda chrześcijańska rodzina, tak i moja jest kościołem, i to przynajmniej z trzech powodów...

 

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii NMP Królowej Polski w Ozorkowie umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

KONTO PARAFIALNE

Bank Spółdzielczy w Ozorkowie:
26 8786 0001 0009 1213 2000 0001


Zdjęcia kościoła

O parafii NMP

Data erygowania:
1 VIII 1992 r. (abp Władysław Ziółek)

Budowa kościoła:
Rozpoczęcie budowy 4 V 1995 r. wg projektu arch. Mirosława Rybaka, Marka Grymina.

Pierwszy proboszcz:
śp. ks. Józef Piaskowski

Proboszcz w latach 2012-2022:
ks. Zenon Piechota

Obecny proboszcz:
ks. Jerzy Petera

Kancelaria

Pn-Pt: 16.00 - 17.30

Sb: 09.00 - 10.00

Nd i św. kościelne - nieczynne