VI Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę
wtorek, 24 lutego 2015 00:00
Termin: 28 marca 2015 r.
Duszpasterze Muzyków Kościelnych, Federacja Caecilianum, Polska Federacja Pueri Cantores oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych zaprasza dyrygentów, organistów, chóry, schole liturgiczne, kantorów, zespoły wokalno-instrumentalne na VI Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, która odbędzie się 28 marca 2015 r.

W tym roku, Kościół św. w Polsce wzywa nas do wiary, do nawrócenia, do przyjęcia Ewangelii. Jako wspólnota braci i sióstr muzyków kościelnych pragniemy doświadczać Miłosierdzia Bożego, gdzie Chrystus Pan da nam odczuć słodycz swojego przebaczenia. Stąd hasło pielgrzymki: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1, 12-15).
Bogu, który jest ostatecznym celem naszego życia chcemy służyć, Jemu poświęcić nasze życie, naszą posługę w Kościele i wspólnoty którym posługujemy. W Jasnogórskim Sanktuarium pragniemy uczyć się od Maryi wiary i wynikającej a niej służby drugiemu człowiekowi.
Będziemy także polecać Bożemu miłosierdziu zmarłych ostatnio muzyków kościelnych: śp. Alicję Gołaszewską – jasnogórską organistkę, kompozytorkę i dyrygenta oraz śp. Józefa Siedlika – jasnogórskiego organistę, dyrygenta i kompozytora. Podczas specjalnego koncertu, chcemy wszystkim zmarłym muzykom kościelnym zadedykować modlitewne Stabat Mater Pergolesiego.

Program pielgrzymki:
9.45 – gromadzimy się w Bazylice Jasnogórskiej
10.00 – prezentacja grup, powitanie przez o. dra Nikodema Kilnara OSPPE, Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych
10.10 – Liturgia Pokutna – przewodniczy: o. Nikodem Kilnar OSPPE
Śpiewy poprowadzą muzycy diecezji opolskiej pod dyr. prof. Krystyny Krzyżanowskiej–Łobody wraz z całym gromadzeniem liturgicznym [pieśni pokutne].
Spowiedź indywidualna podczas Liturgii Pokutnej w bazylice jasnogórskiej [po homilii].
Podczas spowiedzi wykonane zostaną następujące śpiewy:
Bądź mi litościw (opr. T. Flasza); Attende Domine; Pokładam w Panu ufność mą; Parce Domine (opr. F. Nowowiejski); Błogosławiony, komu odpuszczone są winy; Boże, Ojcze wszechmogący; Nawróć się, ludu, w pokorze; Tenebrae factae sunt (M. Haydn); O Panie, z nami w czasie chrztu; Wydawajcie owoce godne nawrócenia; Zmiłuj się, Boże.
11.30 – Konferencja: Próby poszukiwania sacrum w dziele muzycznym – ks. prof. Kazimierz Szymonik [Kaplica Różańcowa]
12.40 – przygotowanie wspólnych śpiewów na Eucharystię [Bazylika jasnogórska]
13.15 – Msza św. z homilią – przewodniczy bp Stefan Cichy, Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP; koncelebransi – Duszpasterze Muzyków Kościelnych.

Śpiewy podczas Mszy św.:
Części stałe – z Mszy Świętokrzyskiej J. Maklakiewicza
Na wejście: Ave Maria" (M. Żukowski)
Aklamacja Chwała Tobie (opr. B. Stępień)
Przygotowanie darów: Wszystkie trony niebieskie (M. Surzyński)
Komunia: Ave verum (opr. E. Elgar); Jezu, Jezu, Tyś jest mój (J. S. Bach)
Uwielbienie: Magnificat (opr. J. Jasiura)
Po Komunii św. – modlitwa i zawierzenie Matce Bożej wszystkich Muzyków Kościelnych w Polsce
Zakończenie: Ave Maria (opr. A. Bruckner)

14.30 – Koncert Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyr. prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.
W programie: G. B. Pergolesi – Stabat Mater, frag. oratorium Mesjasz G. F. Haendla oraz utwory maryjne.

Śpiewy prowadzą Muzycy Kościelni Diecezji Gliwickiej
Dyrygent chórów – prof. Krystyna Krzyżanowska–Łoboda
Dyrygent scholii – mgr Brygida Tomala
Organista – mgr Bogdan Stępień

* * *
W przedsionku Kaplicy Różańcowej (obok Kaplicy Matki Bożej) będą do nabycia materiały dla organistów i dyrygentów, wydawnictwa muzyczne (Polihymnia). Materiały można będzie nabyć przed rozpoczęciem pielgrzymki oraz w przerwach.
Zostanie przygotowany pamiątkowy certyfikat uczestnictwa dla chórów, scholi i zespołów. Ze względu na przygotowanie materiałów, organizatorzy proszą o zgłoszenie uczestnictwa pisemnie lub na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 22 marca 2015 r. Certyfikaty można będzie otrzymać po koncercie w zakrystii.
Materiały do wspólnego wykonania można pobrać ze strony internetowej: www.muzyka.kuria.gliwice.pl

O. dr Nikodem Kilnar OSPPE – Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP

Moje, Twoje, NASZE

Podzielcie się Waszymi inicjatywami i wydarzeniami muzyczno - liturgicznymi, a my umieścimy je na naszej stronie.

Zgłoszenia z tytułem WYDARZENIE przesyłajcie pod adresem warsztaty@archidiecezja.lodz.pl

Cele warsztatów

• formacja duchowa muzyków liturgicznych
  • czerpanie ze skarbca tradycji oraz poznawanie współczesnej muzyki liturgicznej
  • doskonalenie warsztatu muzyczno-wokalnego
  • integracja formacji muzycznych i śpiewaczych

facebook_icon  Jesteśmy na Facebook!

<div id="fb-root"></div>
<script>(function(d, s, id) {