Rekolekcje wielkopostne to czas, kiedy Bóg mówi do serca i duszy ludzkiej

Wielki Post, to wyjątkowy i szczególny okres w całym roku liturgicznym. W tym czasie każdy chrześcijanin rewiduje swoje życie, a przez praktyki wielkopostne, takie jak: post, modlitwę, jałmużnę i szczerą spowiedź, próbuje na nowo rozpocząć swoje życie z Bogiem. Uporządkować relacje z drugim człowiekiem oraz przygotować się na zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym czasie, Kościół zachęca wiernych, by wzięli udział, w organizowanych w parafiach rekolekcjach wielkopostnych, które swoim zasięgiem obejmują wszystkich: dzieci, młodzież, studentów, ludzi pracy oraz seniorów.

-„Rekolekcje to szczególne lekcje (jak tłumaczymy najmłodszym), gdzie nie tylko do uszu się mówi, ale przede wszystkim do serca, do duszy. – tłumaczy ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz łódzkiej katedry. Tym, który mówi w czasie rekolekcji, jest sam Jezus, zaś rekolekcjonista jest tylko przekazicielem tego, co chce Bóg powiedzieć człowiekowi.” – dodaje.

W tych dniach, w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi, odbywają się rekolekcje dla szkół podstawowych. Od poniedziałku do środy uczestniczą w nich klasy IV- VI, zaś od czwartku do soboty klasy I- III.

-„Podczas tegorocznych rekolekcji, chciałem zwrócić uwagę dzieci na 8 Błogosławieństw, które Pan Jezus wygłosił podczas Kazania na Górze. – mówi o. Artur Kieliszek CP. Chciałem pokazać, że ewangelia, która była głoszona 2000 lat temu, jest aktualna także dziś i odnosi się do codzienności. Dlatego też, każdego dnia są prezentowane inscenizacje, które odgrywają dzieci ze szkoły. Inscenizacje powstały na podstawie obserwacji w szkole, na ulicy, a przez nie, chcę pokazać im dobre i złe postawy.” – podkreśla rekolekcjonista.

-„Wielki post, a podczas niego rekolekcje są tym czasem, kiedy zatrzymujemy się, odsuwamy od siebie swoje obowiązki, gonitwę dnia codziennego, po to, by dać czas Bogu. Bo to co powie Pan Bóg, to są prawdzie słowa na życie wieczne.” – dodaje proboszcz katedry.