Autor:
Noc Świętych

To jedna z form odpowiedzi Kościoła na próby trywializacji
misterium śmierci objawiającego się choćby poprzez propagowanie
amerykańskiego zwyczaju Halloween, obcego naszej wierze i kulturze. W Tomaszowie to druga taka uroczystość,poprzednia była w ubiegłym roku w par. św. Antoniego. W następnych latach na czuwania będziemy zapraszani do kolejnych parafii dekanatu tomaszowskiego.

Po wieczornej Eucharystii młodzież przygotowała świątynię oświetlając ją jedynie blaskiem świec. Na Noc Świętych przybyli nie tylko parafianie NSJ, ale i goście z innych parafii. Uroczystość poprzedziła prezentacja multimedialna obejmująca gregoriański śpiew łacińskiej wersji Litanii do Wszystkich Świętych ilustrowany obrazami przedstawiającymi kolejne postacie z tej litanii.

Kolejnym etapom czuwania towarzyszył śpiew scholi młodzieżowej NSJ oraz gościnnie scholi z parafii św. Jadwigi.

Młodzi przedstawiciele parafii NSJ prezentowali postacie 21 świętych i błogosławionych, których relikwie udało się sprowadzić na tę szczególną noc. W tym czasie reprezentanci młodzieży uroczyście zanosili ozdobne relikwiarze na ołtarz.

Szczytem czuwania było uroczyste błogosławieństwo Najświętszym
Sakramentem. Kapłan z monstrancją wyszedł z prezbiterium między wiernych błogosławiąc zgromadzonych, by mogli odczuć fizyczną bliskość Eucharystycznego Jezusa.

Ważnym momentem uświadamiającym jedność zgromadzonych ze swoim biskupem była bezpośrednia transmisja na żywo specjalnego przesłania jakie ks. arcybiskup Marek Jędraszewski przygotował na tę szczególną uroczystość, a wygłoszonego w łódzkiej Katedrze, gdzie w tym samym czasie odbyło się podobne czuwanie.

Okazanie przez wiernych czci świętym poprzez ucałowanie ich relikwii
zakończyło czuwanie. Gromkie brawa, jakimi zgromadzeni podziękowali młodym organizatorom były najlepszym dowodem jak bardzo podobne spotkania są potrzebne.

Piotr Porczyk