a     EMOCJE  I UCZUCIAc                

                11 lutego  2010 r. członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich uczestniczyli w spotkaniu z psychologiem, p.anią  Joanną   Stanisz  . Spotkanie zostało poświęcone refleksjom o emocjach i uczuciach .
                Podczas wykładu uczestnicy mieli możliwośc poznania, zrozumienia i zanalizowania genezy powstawania tychże zjawisk psychicznych, które towarzyszą człowiekowi przez całe jego życie.
                Pani Joanna  wskazała na istotne różnice, jakie zachodzą między emocjami a uczuciami. Te pierwsze są związane z ludzką biologią, są proste, wrodzone,  krótkotrwałe, impulsywne i zależą od sytuacji w jakiej człowiek się aktualnie znajduje. Uczucia zaś są ludzkie, trwałe , wynikają z doświadczeń. To sprawia, że stawianie między nimi znaku równości lub traktowania ich synonimicznie jest błędne.
                Uczestnicy poznali także klasyczny podział emocji ina negatywne i pozytywne oraz na uniwersalne i mimiczne ( związane z mimiką twarzy).
                Znaczna część wykładu została poświęcona  omówieniu roli oraz funkcji jaką pełnią uczucia i emocje zarówno u ludzi, we współczesnych społeczeństwach i, a także w różnych kulturach. Dzięki różnym emocjom, jakie jest nam dane przeżywać, jedne z nich w danej sytuacji i w danej kulturze są uważane za pożądane i właściwe, w innej zaś zupełnie odwrotnie. Podkreślona została także rola jaką emocje i uczucia pełnią w szeroko rozumianej kulturze i sztuce. Wytwory artystyczne wzbudzają w nas bowiem całą paletę emocji i uczuć z całą ich różnorodnością i intensywnością.
                Pani Stanisz zwróciła także szczególną uwagę na niebezpieczeństwa , jakie są związane z emocjami i uczuciami. Wynikaja one najczęściej z niewłaściwego przeżywania, a także wyrażania swoich uczuć i emocji. Mogą one doprowadzić wrażliwe jednostki  do różnych zaburzeń o charakterze somatycznym, nerwic, frustracji, lęków , a nawet depresji. Dlatego tak ważna jest umiejętnośc radzenia sobie z całym  ładunkiem emocjonalnym, który przeżywamy. Jest to możliwe poprzez kontrolę  i akceptację naszych emocji oraz prawidłowe ich wyrażanie na zewnątrz. Z drugiej stony musimy uważać, aby nie wpaść w "pułapkę"  sztucznie wzbudzanych oraz narzucanych uczuć i emocji przez nas samych lub przez innych ludzi.
                Pod koniec spotkania słuchacze meli możliwość sprawdzenia intensywności i różnorodności swoich emocji i uczuć poporzez udział w krótkim eksperymencie psychologicznym.
                Podczas dyskusji podzielili się także swoimi pytaniami, wątpliwościami, doświadczeniami z zakresu przeżywania emocji, wnioskami oraz przemysleniami .

 

                                                                                                                                    Agnieszka Graczyk.