Parafia NMP Królowej Polski w Ozorkowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Uczestnictwo małżeństwa niesakramentalnego w życiu Kościoła

Jak małżeństwo, które żyje w związku niesakramentalnym może uczestniczyć w życiu Kocioła? Niestety, nie możemy wziąć ślubu kościelnego, jako że mój mąż był już raz żonaty i mimo tego, iż opuściła go pierwsza żona nie udało mu się uzyskać unieważnienia ślubu kościelnego. Oboje jesteśmy ludźmi wierzącymi i nie chcemy tracić więzi z Panem Bogiem. Doskonale zdaję sobie sprawę z naszego położenia – z tego co wiem nie możemy przystępować do spowiedzi ani komunii – stąd proszę o radę.

Modlić się, uczestniczyć we Mszy świętej, wychowywać dzieci w wierze katolickiej, jeśli działa w pobliżu włączyć się w działalność duszpasterstwa osób żyjących w związkach niesakramentalnych. A najważniejsze kochać Boga i drugiego człowieka, a wtedy Pan Bóg poprowadzi do siebie. Bo Pan Bóg zbawia człowieka a nie człowiek i „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1,37). To jest wielkie wyzwanie dla każdego, a szczególnie dla osób będących w podobnych sytuacjach.

Pewna historyczna patyna powoduje, że sytuacja osób żyjących w związkach niesakramentalnych a związanych ważnym węzłem małżeńskim z zawartym wcześniej, powoduje czasami poczucie subiektywnego odrzucenia i potępienia. Szczególnie to poczucie może być wzmacniane przez postawy niektórych duszpasterzy. Ich oschłość, szorstkość. Bardzo często ta postawa związana jest z pewną bezradnością ze strony duszpasterzy, którzy nie potrafią zaradzić spotkanej sytuacji.

Tymczasem tak nie wiele potrzeba. Trochę czasu na wspólne spotkanie, wspólna modlitwa, rekolekcje o nadziei, ale najbardziej to potrzeba zwykłej życzliwości i wzajemnej troski. Bo osoby będące w takiej sytuacji mogą ofiarować swoje cierpienie wynikające z ich sytuacji w intencji np. właśnie duszpasterzy i ich trudów w Parafii. Do tego wszystkiego zachęca Ojciec Święty w swojej adhortacji Familiaris Consortio. Można ją znaleźć na stronie internetowej www.jezuici.krakow.pl/spotkania – jak również wiele innych lektur związanych z problemem. Ojciec Święty podkreśla i zaprasza do włączenia się w różne dzieła promocji sprawiedliwości, zachęca do wzajemnej troski i modlitwy. Szczególnie troski ze strony Kościoła o te osoby aby nie poczuły się odrzucone.

A więc najważniejsze to być szczęśliwym w życiu, promieniować radością i dzielić się nią wkoło. To najważniejsze zadanie każdego, a szczególnie tych którzy doświadczyli, że Pan Bóg może nagle okazać się daleko – choć to nieprawda. Bo mieszka w każdym z nas od momentu stworzenia nas z Jego miłości... do której zresztą wszyscy zmierzamy.

Jarosław Naliwajko SJ

 

Określenie "domowy kościół" oznacza dom, w którym gromadzili się pierwsi chrześcijanie na sprawowanie liturgii i na wspólny posiłek; podkreśla ono fakt, że rodzina jest podstawową komórką Kościoła.

Pewnego dnia, wychodząc z domu, powiedziałem do rodziców: Idę do kościoła. Po chwili jednak pomyślałem sobie, że powinienem raczej powiedzieć: Wychodzę z kościoła, ponieważ jak każda chrześcijańska rodzina, tak i moja jest kościołem, i to przynajmniej z trzech powodów...

 

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii NMP Królowej Polski w Ozorkowie umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

KONTO PARAFIALNE

Bank Spółdzielczy w Ozorkowie:
26 8786 0001 0009 1213 2000 0001


Zdjęcia kościoła

O parafii NMP

Data erygowania:
1 VIII 1992 r. (abp Władysław Ziółek)

Budowa kościoła:
Rozpoczęcie budowy 4 V 1995 r. wg projektu arch. Mirosława Rybaka, Marka Grymina.

Pierwszy proboszcz:
śp. ks. Józef Piaskowski

Proboszcz w latach 2012-2022:
ks. Zenon Piechota

Obecny proboszcz:
ks. Jerzy Petera

Kancelaria

Pn-Pt: 16.00 - 17.30

Sb: 09.00 - 10.00

Nd i św. kościelne - nieczynne