Archidieczja Łódzka

• Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1825 r.

Historia budowy kościoła i jego architektura:

Wybudowany w latach 1730–1784, późnobarokowy, o jednolitym charakterze stylowym. Murowany z cegły, otynkowany. Trzynawowy, bazylikowy z dwoma czterobocznymi wieżami w fasadzie mieszczącymi między sobą kruchtę, a ponad nią chór muzyczny. Prawdopodobnie konsekrowany w 1784 r., poświęcony 1884 r. przez bpa Augustyna Koziorowskiego.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny – obraz Zwiastowania NMP, pokryty srebrnymi sukienkami. Nad obrazem w obłokach Bóg Ojciec, poniżej czterej aniołowie, w glorii Gołębica – symbol Ducha Świętego. W bocznych nawach jednakowej wielkości 4 ołtarze barokowe. Kaplica Jezusa Ukrzyżowanego barokowa z ogromnym krucyfiksem. Piękne zabytkowe organy z XVIII w.; 3 dzwony na wieży. Na terenie przykościelnym: Ogród Maryjny Różańcowy, stacje Drogi Krzyżowej.

Ulice należące do parafii

Piotrków Trybunalski: Kujawska, Łużycka, Mazowiecka, Zalesicka – nr 200–208