Parafia Świętej Doroty i Świętego Jana Chrzciciela w Mileszkach
- O parafii
- Msze Święte
- Informacje
- Kancelaria parafialna
- Ogłoszenia
- Intencje
Data erygowania: Akta Konsystorza Warszawskiego odnoszą powstanie kościoła na 1048 r., mapa Księstwa Mazowieckiego z ok. 1200 r. uwidocznia osiedle Mileszki z własnym kościołem parafialnym.
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Obecny kościół jako trzeci wystawiono w 1766 r. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej na podmurówce, zwrócony prezbiterium na południe, oszalowany, jednonawowy z nieco w꿬szym prostokątnym prezbiterium. W 1832 r. powiększono kościół, dobudowując 4-metrową kruchtę, nad którą wznosi się wieża. Strop płaski, dachy dwuspadowe, gontowe. Przy prezbiterium od zachodu zakrystia, przy nawie od wschodu murowana kruchta. Dzwonnica 9-metrowa drewniana, kryta gontem. Kościół po generalnym remoncie, począwszy od wylewania fundamentów, przez uzupełnienie ubytków w ścianach (bale) i ocieplenie wełną mineralną z foliami (jedna paroprzepuszczalna, druga – zwykła), wymianę całej konstrukcji dachu i stropu (pokrycie 2 x papą i 2 x gontem łupanym). Wieżyczki pokryte miedzianą blachą, na których ustawiono nowe, aluminiowe krzyże, pokryte lakierem piecowym „na mosiądz”. Wewnątrz kościoła zainstalowano ogrzewanie elektryczne i systemy alarmowe przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe z łącznością radiową.
Wyposażenie kościoła:
Dnia 31 sierpnia 2015 r. ogień doszczętnie strawił świątynię. Z pożaru uratowano: zabytkową dzwonnicę z dzwonem z 1948 r., kropielnicę kamienną, chrzcielnicę kamienną, zwęgloną figura Chrystusa z krucyfiksu z poł. XVI w. oraz figurę św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Odbudujmy Kościół w Mileszkach. 31 sierpnia 2015 r. spłonął drewniany XVIII wieczny zabytkowy kościół w ć Mileszkach. Prosimy ludzi dobrej Woli o wsparcie finansowe niezbędne do odbudowy kościoła. Wpłaty prosimy dokonywać na konto Archidiecezji Łódzkiej: 22 1240 3028 1111 0000 2824 0033 z dopiskiem „Dar na Kościół w Mileszkach”. Wszystkich ofiarodawców obejmujemy nie tylko serdeczną modlitwą podczas nabożeństw majowych, czerwcowych i październikowych oraz raz w tygodniu Mszą św. dziękczynną.
MODLITWA ZA DOBROCZYŃCÓW I OFIARODAWCÓW
Boże łaskawy, od Ciebie pochodzą wszelkie dobre natchnienia i siła do ich realizacji. Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, naszych Patronów: św. Doroty, św. Jana Chrzciciela, św. Tekli, św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, a w tym roku szczególnie św. Brata Alberta, dziękujemy Ci za wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców, którzy nie koncentrując się sobie, a czasem wręcz zapominając o sobie, czy to swoją ciężką pracą, czy to darami materialnymi, czy też modlitwą, niosą pomoc naszej parafii. Strzeż prawości i prostoty ich serc, by demon nie uwiódł ich pokusą próżnej chwały. Niech pozostaną bogaci w dobre czyny, w cichości przed Tobą. Daj im też doświadczyć dobrodziejstwa od innych, by widzieli, że już tu na ziemi nie dasz się nikomu prześcignąć w hojności i żaden dobry czyn nie pozostanie w Tobie bez echa. Obdarz taką łaską, abyśmy umieli być wdzięczni i nigdy nie zapomnieli przez czyje ręce przyszło do nas dobro. Praw także, byśmy nigdy nie zawłaszczyli, nie sprzeniewierzyli i nie zmarnowali ofiarowanych darów. Uczyń z nas cichych dobroczyńców dla innych. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.
Ulice należące do parafii
ULICE NALEŻĄCE DO PARAFII: Bazaltowa, Bratkowa, Dolina Kościeliska, Dunajec, Frezjowa, Gerberowa, Gorce, Goryczkowa, Henrykowska, Iglasta, Juhasowa, Kamykowa, Kosodrzewiny, Krzemieniowa, Listopadowa, Malownicza, Mileszki, Obłoczna, Olkuska, Podgórze, Pomorska – nr 355–505 i 314–484, Popielarnia, Saneczkowa, Skalna – 41–79 i 44–68, Sołecka, Urwista, Wiączyńska – 139–157
MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Wiączyń Dolny (przez Nowosolną) – 6 km