Archidieczja Łódzka

Parafia ŚWIĘTEGO WOJCIECHA BISKUPA MĘCZENNIKA W ŁODZI – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POCIESZENIA

Proboszcz: ks. kan. Mariusz Szcześniak
Wikariusz: ks. Sławomir Wojdal , ks. Stanisław Kotowski, ks. Krzysztof Bzdyrek
Telefon: 42 646-76-85
Adres: Rzgowska 242 93-317 Łódź
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 12 VIII 1901 r. (abp Wincenty Teofil Chościak Popiel)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowę istniejącego kościoła rozpoczęto w 1902 r. wg projektu warszawskiego arch. Józefa Dziekońskiego. Kościół trzynawowy z dość szerokim transeptem. W końcach transeptu znajdują się kaplice. Dach na nawie głównej bardzo spadzisty i wysoki. Nawy boczne mają dachy osobne, mniej spadziste. Całość dachu kościoła w latach 2002–2005 pokryta blachą miedzianą. Budowa kościoła trwała aż do 1924 r., a wieże, wg projektu Wiesława Kononowicza, wzorowane na kościele Mariackim w Krakowie, zostały ukończone w 1938 r. Kościół poświęcony w 1929 r. przez bpa Wincentego Tymienieckiego. Kościół nie jest konsekrowany.

Wyposażenie kościoła:
W kościele są 4 ołtarze: ołtarz główny, drewniany w stylu gotyckim z obrazem MB Pocieszenia, zwanej MB Chojeńską. Drugi ołtarz MB Nieustającej Pomocy w kaplicy przy prawej nawie kościoła, zbudowany na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, sosnowy okładany dębem. Trzeci ołtarz Najśw. Serca Jezusowego, kamienny, bardzo skromny. Czwarty ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego w kaplicy z lewej strony prezbiterium. Ołtarz ten przeniesiony z nieistniejącego już starego drewnianego kościoła. Krzyż w ołtarzu z XVIII w. Organy 24-głosowe, zbudowane zaraz po II wojnie, gruntownie odnowione w 1994 r. W 1953 r. sprawiono 3 dzwony i sygnaturkę. Droga Krzyżowa z XVIII w., odnowiona w 1992 r. wraz z malowaniem kościoła.

Ulice należące do parafii

Bajeczna, Błękitna, Budowlana – nr 11/13, Cegielniana, Chóralna, Codzienna, Czerwcowa, Daleka, Faszynowa, Gospodarcza, Gościnna – 8, 10 i 11, Górki Nowe, Górki Stare, Graniczna, Józefowska, Józefów, Kolumny – 2–140 i 1–165, Kosynierów Gdyńskich – 2–22 i 1–15, Królewska, Kurczaki – 2–40 i 1–49, Kwartalna, Kwiecista, Leszczyńskiej, Łabędzkiego, Łokietka, Maciejowicka, al. Matek Polskich, Michała, Mieszczańska, Mroźna, Mulinowicza, Musiała, Natalii, Nadwodna – 20, Obszerna – od Kosynierów Gdyńskich nr parz. do końca i nr nieparz. od Paradnej do końca, Opoczyńska, Paradna – str. parz. cała i nieparz. od 1 do 57, Piesza, Płynna, Ponura, Postępowa, Potulna, Powszechna, Prosta, Przednia, Przełomowa, Przesmyk, Przygodna, Przyrzeczna, Roszkowskiego, Rozalii, Rzgowska – od 191 i od 146 do końca, Sarmacka – 2–8 i 1–31, Serdeczna, Skupiona, Socjalna, Spokojna, Strzelecka, Szczanieckiej, Szternfelda, Torowa, Tuszyńska – str. parz. od 156–158, Ustronna, Wdzięczna, św. Wojciecha, Wołodyjowskiego, Zacna, Zagadkowa, Zamknięta – 2 i 8

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Starowa Góra – 2,5 km