Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: XIV w. (abp gnieźnieński Jarosław Bogoria ze Skotnik)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w 1606 r. za pontyfikatu papieża Pawła V z fundacji Anny Puczkowskiej i jej syna Kacpra z Sarnowa. Murowany, o grubych murach, orientowany, jednonawowy, z węższym wielobocznie zamkniętym prezbiterium, w stylu wczesnego baroku z elementami renesansu.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny z końca XVII w. z obrazami: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pocz. XVII w., zwany od wieków Matką Bożą Kwiatkowicką; św. Mikołaja z końca XVII w., ambona wczesnobarokowa z XVII w. z obrazami czterech Ewangelistów. Chrzcielnica z drewnianą nakrywą z pocz. XVII w.; 2 żyrandole: mosiężny barokowy i kryształowy z pocz. XIX w.; 2 krzyże z XVII w. Ołtarze boczne z końca XVII w. Jeden z obrazami Serca Jezusowego, drugi Świętej Trójcy. Wszystkie ołtarze w latach 1997–1998 złocone 23-karatowym złotem. Dzwonnica murowana, 20-metrowa, odrestaurowana w 2004 r. a na niej 3 dzwony: Maria, Jan, Stanisław.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Wola Czarnyska – 2 km, Czarnysz – 3, Dobków – 5, Dobruchów – 3, Kwiatkowice Las – 2, Kwiatkowice Kolonia, Kwiatkowice, wieś kościelna – 1, Leśnica – 2, Nowy Świat – 4, Piorunów – 4, Piorunówek – 5, Wandzin – 4, Wrząsawa – 2