Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 2 VIII 1969 r. (bp Józef Rozwadowski)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w latach 1898–1900, murowany, jednonawowy, w stylu neoromańskim, kryty blachą. Autorem projektu jest arch. Tadeusz Markiewicz. Rozbudowany w latach 1971–1972 przez dobudowanie kaplicy. Poświęcony w 1900 r. przez bpa Henryka Kossowskiego, sufragana diecezji kujawsko-kaliskiej.

Wyposażenie kościoła:
W 1903 r. wykonano główny ołtarz z obrazem św. Floriana i płaską figurą Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1912 r. (po lewej stronie) wykonano boczny ołtarz z obrazem Najśw. Serca Pana Jezusa. W 1929 r. (po prawej stronie) boczny ołtarz, z obrazem św. Cecylii i św. Antoniego; w tym samym roku zakupiono 3 dzwony i organy. W 2004 r. wybudowano ołtarz marmurowy i położono posadzkę marmurową w prezbiterium. W 2005 r. odrestaurowano częściowo wnętrze kościoła, zakupiono 7 obrazów i przeprowadzono renowację organów piszczałkowych. W 2005 r. rozpoczęto budowę nowego parkanu wokół kościoła.

Ulice należące do parafii

ULICE NALEŻĄCE DO PARAFII: Chmielna, Ciasna, Ciepła, Dębowa, Dobra – od Warszawskiej do Skargi, Hubala, Kapliczna, Konstantynowska – nr 1–85, Kresowa, Krzywa, Ksawerowska, 1 Maja, 3 Maja, Malinowa, Młynarska, Modrzewiowa, Myśliwska – od Warszawskiej do Skargi, Nawrockiego – od Warszawskiej do Skargi, Nowowolska, Ochocza, Partyzancka – od Konstantynowskiej do końca, Piaskowa, Pietrusińskiego, Południowa, Północna, Rzgowska, Sikorskiego, Skargi – 28 do końca, Słoneczna, Spokojna, Stara, Warszawska – 25 do końca i 34 do końca, Widzewska – od strony miasta, Willowa, Wiosenna, Zakole, Zielona, Żwirki i Wigury, Żwirowa
MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Kolonia Wola Zaradzyńska – 3 km, Wola Zaradzyńska – 4