Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 8 IX 1367 r. (abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Odbudowę obecnego kościoła parafialnego po zniszczeniach przez działania wojenne rozpoczęto w 1945 r. – architekt nieznany – styl neoromański. Zakończenie budowy w 1953 r. Konsekrowany 4 XI 1972 r. przez bpa Bohdana Bejze.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny drewniany odbudowany w latach 1950–1959, ozdobiony kolumnami i figurami apostołów Piotra i Pawła. W ołtarzu głównym umieszczone jest ogniotrwałe tabernakulum, powyżej obraz MB Częstochowskiej, a na zasuwie obraz św. Józefa. W kaplicy bocznej ołtarz z obrazem św. Teresy, w kaplicy św. Anny ołtarz z obrazem Świętej, dwa dzwony – Józef 663 kg i Matki Boskiej Częstochowskiej 426 kg, organy – 10-głosowe, Droga Krzyżowa wykonana z gipsu. Kościół ogrzewany.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII:

Bednarze – 5 km, Brzezie – 2, Grudna – 2, Józefina – 3, Kolonia Szczercowska – 3, Kościuszki – 2, Kozłówki – 2, Lubośnia – 4, Marcelów – 6, Niwy – 2, Podklucze – 2, Podżar – 4, Rudzisko – 5, Szczerców, miejscowość kościelna, Trakt Puszczański – 1,5, Zagadki – 3, Załuże – 2, Żabczanka – 2