Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1283 r. (abp gnieźnieński Jakub II herbu Świnka)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w latach 1775–1781. Murowany, z fundacji właścicielki Lutomierska, księżnej Barbary z Duninów Sanguszkowej. Styl późnobarokowy, na planie prostokąta. Wystrój wnętrza jednolity z końca XVIII w. Poświęcony przez prymasa, abpa gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarze – główny z obrazami Matki Boskiej Różańcowo-Szkaplerznej i św. Trójcy. Boczne z obrazami św. Walentego, drugi obraz Wielka Rodzina Chrystusa (Zachariasz, Elżbieta, Joachim, Anna, Józef, Maryja, Jan Chrzciciel i Jezus), w ołtarzach obrazy, medaliony. Ołtarz główny Matka Boska z otwartym Sercem; boczne św. Heleny i św. Judy Tadeusza. Na stropie obrazy w stalowych ramach z XVIII w. św. Barbary i Chrzest Jezusa. Ambona z rzeźbą św. Jana Chrzciciela z XVIII w. Na stropie obrazy przedstawiające wszystkie tajemnice różańcowe. Dzwonnica barokowa z XVIII w. wewnątrz 2 dzwony z XX w. Organy mechaniczne z początku XX w. Kościół ogrzewany centralnym ogrzewaniem. Ławki stylowe, dębowe z 1995 r. Posadzka z kamienia strzegomskiego – 2001 r. Ołtarz główny stylowy w kształcie Alfa i Omega, dębowy z 2000 r. 2 nowe konfesjonały – dębowe. W latach 1990–1995 wykonano polichromię kościoła i ołtarz. Na zewnątrz kościoła umieszczono stylowy zegar bijący godziny.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Antoniew – 1,5 km, Bechcice Kolonia – 3, Bechcice Stara Wieś – 3,5, Bechcice Parcela – 4, Biłgoraj – 1,5, Czołczyn – 3, Kwirynów – 1,5, Lutomiersk, wieś kościelna, Wrząca – 2, Zofiówka – 2