II Niedziela W. Postu 28.II.2021

 

1.Komunikaty

 

2. W okresie Wielkiego Postu w katolickich świątyniach wierni gromadzą się na tradycyjne i głęboko religijne NABOŻEŃSTWA PASYJNE. Mają one na celu przybliżyć wiernym mękę Pana Jezusa podjętą dla naszego zbawienia. Apelujemy przeto do chrześcijańskich sumień dorosłych, młodzieży i dzieci, aby podjęli w okresie Wielkiego Postu trud gorliwego włączenia się w przeżywanie męki naszego Zbawiciela. Nawet powtórne przyjście do kościoła, aby uczestniczyć w Drodze Krzyżowej czy Gorzkich Żalach, będzie wspaniałym świadectwem wiary i miłości do Chrystusa.

GORZKIE ŻALE z nauką pasyjną są w każdą niedzielę W. Postu, a więc i dzisiaj, o godz. 1745 !

DROGA KRZYŻOWA jest w piątki: - o godz. 830 – dla wszystkich wiernych - o godz. 1715 – dla uczniów - o godz. 18oo - dla wszystkich wiernych - o godz. 1930 – dla młodzieży

 

3. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia jako wynagrodzenia za grzechy. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych i słodyczy, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Pamiętajmy o jałmużnie wielkopostnej – do jej prowadzenia służą Skarbonki Miłosierdzia, które można pobierać przy wyjściu z Kościoła. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócają celowo organizowane w tym okresie huczne imprezy rozrywkowe, szczególnie dla dzieci i młodzieży.  W tym kontekście przypominamy czwarte przykazanie kościelne, które w okresie Wielkiego Postu znajduje swoje najgłębsze wypełnienie: „ Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Drodzy Rodzice i Wychowawcy ! Z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania dzieci i młodzieży, także w duchu wiary, tradycji i naszej polskiej pobożności. Aby tak przeżyć Wielki Post, Kościół pragnie nam pomóc. Czyni to przez organizowane w tym okresie rekolekcje wielkopostne. W naszej Parafii, w tym roku – w związku z ograniczeniami sanitarnymi spowodowanymi trwającą pandemią – odbędą się ogólnoparafialne rekolekcje dla wszystkich: dzieci, młodzieży i dorosłych. Te rekolekcje rozpoczną się w V Niedzielę W. Postu, 21 marca. Dla uczniów (młodszych i starszych) w czasie tegorocznego W. Postu -będą też prowadzone rekolekcje w formie on-line. Nauki rekolekcyjne będą wykorzystywać katecheci podczas prowadzonych zajęć on-line na lekcjach religii.

 

4. W tym tygodniu mamy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca marca. 

W czwartek wieczorem – modlitwy o nowe powołania do Służby Bożej, a po Mszy św. wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i Nabożeństwo Godziny Świętej.

W piątek spowiedź rano, od godz. 7oo, także w czasie Nabożeństw Drogi Krzyżowej. Dla uczniów spowiedź od godz. 1645 – następnie Msza św., Droga Krzyżowa, Komunia św. pierwszopiątkowa. Po Mszy św. wieczornej – wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Najświętszego Serca Jezusowego.

W sobotę rano – Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP, a wieczorem, o godz. 1730 – Różaniec Fatimski. W pierwszy piątek i sobotę miesiąca, po Liturgii – wystawienie i adoracja indywidualna Najświętszego Sakrament.

* Za tydzień, w I niedzielę marca , o godz. 1030 - Msza św. i spotkanie duszpasterskie dla kandydatów do bierzmowania.

 

5. W Kościele trwa ogłoszony przez papieża Franciszka „Rok Św. Józefa”, a jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi i polecali Jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny, ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin. Jest także wzorem i opiekunem dla wszystkich mężczyzn- kawalerów, mężów, ojców i dziadków. Dlatego w każdy wtorek marca, po Mszy św. wieczornej podejmiemy modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa (specjalną Nowennę) – abyśmy dobrze wypełniali zadania związane z życiem rodzinnym, ojcostwem i męstwem w wyznawaniu wiary. Na tę modlitwę szczególnie zapraszamy mężczyzn – przypominamy, będzie ona prowadzona we wtorki po Mszy św. wieczornej – rozpocznie się w najbliższy wtorek, 2 marca.

 

6. Jutro, 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nazywani są także Żołnierzami Niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do Ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, a także ofiara życia – zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.

 

7. Informujemy, że parafialne Koło Przyjaciół Radia Maryja – jak co roku – organizuje pomoc dla osób zainteresowanych w wypełnianiu zeznań podatkowych PIT na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość. Dyżury pełnione są w każdą środę w godz. 11oo – 13oo, w czytelni parafialnej ( obok wejścia do kościoła dolnego)

 

8. Dzisiaj – w II Niedzielę W. Postu modlimy się za misje i polskich misjonarzy i wspieramy ich ofiarami składanymi do puszek. Zbiórka odbywa się przy wyjściu z kościoła. Mówi o tym Komunikat Komisji Episkopatu Polski: (Czytamy Komunikat na II Niedzielę W.Postu „Ad Gentes”)

 

9. Na koniec, zachęcamy do odwiedzenia naszej Księgarni Parafialnej gdzie można nabyć m.in. prasę katolicką, książki, płyty i wiele innych wydawnictw.

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia