RYCERSTWO NIEPOKALANEJ

00.jpg - 8.02 KB

 

niepok.jpg - 4.52 KB

 

         Rycerstwo Niepokalanej (łac. Militia Immaculatae, skrót M. I., dawniej Milicja Niepokalanej) – organizacja powstała w 1917 z inicjatywy Ojca Maksymiliana Kolbe.

       Spotkanie inauguracyjne odbyło się 16  października 1917 w obecności siedmiu członków założycieli. 28 marca1919papież  Benedykt XV udzielił członkom Rycerstwa Niepokalanej ustnego błogosławieństwa, a niedługo potem pisemne błogosławieństwo dał wikariusz generalny franciszkanów o. Dominik Tavani. Oficjalnego zatwierdzenia przez Kościół dokonał 2 stycznia1920kardynałBazyli Pompilj.

        Od 1919 organizacja działa w Polsce, a 20 grudnia1919 jej program oficjalnie zatwierdził biskupAdam Sapieha. W latach 90. XX wieku ilość polskich członków przekroczyła 1,6 mln osób. Centrum Narodowe Rycerstwa znajduje się w Niepokalanowie.

Od stycznia 1922 ukazuje się Rycerz Niepokalanej będący oficjalnym organem prasowym organizacji.

Statut tej organizacji jako podstawowy cel działalności wskazywał staranie się o nawrócenie grzeszników, heretyków, schizmatyków itd., a najbardziej masonów, oraz uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Założyciel szczególną uwagę przykładał do modlitwy za członków lóż wolnomularskich, których działalność postrzegał jako olbrzymie zagrożenie.

       17 października 1997 r. Rycerstwo Niepokalanej zostało zatwierdzone przez Watykan jako stowarzyszenie publiczne międzynarodowe.

     W Niepokalanowie Lasku ma swoją siedzibę Zarząd Narodowy Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce. Dom, otoczony lasem, wybudowany i poświęcony w 1939 r. przez św. Maksymiliana, jest dla Rycerstwa Niepokalanej, według słów Założyciela: "jeszcze jednym środkiem do osiągnięcia celu MI".

       Ośrodek Formacyjny Rycerstwa Niepokalanej, popularnie zwany "Laskiem", w latach 1999-2004, dzięki pomocy ludziom dobrej woli, został rozbudowany i nowocześnie wyposażony, a 17 czerwca 2004 poświęcony uroczyście przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Dom rekolekcyjny jest przeznaczony do prowadzenia rekolekcji, dni skupienia, czuwań modlitewnych w duchu Rycerstwa Niepokalanej. W ciągu roku akademickiego na terenie "Lasku" organizowane są Dni Skupienia. Pomysłodawcą i organizatorem jest o..Artur Pyza OFM oraz młodzież uczestnicząca w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę.

      Grupa parafialna RYCERSTWA NIEPOKALANEJ modli się o nawrócenie grzeszników i tych , którzy jeszcze nie poznali Chrystusa , zwłaszcza o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła oraz o uświęcenie wszystkich pod opiekę i za pośrednictwem Niepokalanej.

      Nasze spotkania odbywają się e trzecią sobotę miesiąca o godz. 8.00 na Mszy św. a potem odbywamy spotkanie formacyjne.

                                                                                           Opiekun ks. Jan

 

 

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia