ASYSTA PARAFIALNA

 

asysta 2.jpg - 24.37 KB

 

 

 

„Wiara bez uczynku jest martwa’’ - Jan Paweł II

 

Słowo asysta z łacińskiego assistere (stać przy) oznacza grupę osób towarzyszących i pomagającym , posługując.

 

Asysta pełni swoją posługę kilka razy w ciągu roku, w czasie większych uroczystości kościelnych, jak Rezurekcja, Boże Ciało, odpust parafialny, w procesjach Eucharystycznych w I niedzielę miesiąca podczas Mszy św nazywanej sumą

 

Mężczyźni asystują w procesji kapłanowi z Najświętszym Sakramentem, niosą baldachim nad monstrancją, a także chorągwie i sztandary. Kobiety ubrane w jednakowe stroje (togi)biorą udział w procesji niosąc wstążki, figury, feretrony i różaniec. Dzieci i młodzież niosą m.in.: poduszki, symbole męki Jezusa i sypią kwiatki. Inni niosą krzyże, obrazy, robią dekoracje i dbają, aby każda uroczystość kościelna była wyjątkowym przeżyciem.

 

Asysta naszej parafii.

 

     Przeglądając kolejne karty i naszej parafii nie odnaleziono dokładnej daty powstania asysty, ale patrząc na powstanie innych asyst parafialnych można się domyślać, że sięga ona do początków powstania naszej wspólnoty parafialnej.

       Nasza działalność w parafii polega przede wszystkim na uświetnianiu wszelkich uroczystości i procesji, a w szczególności na noszeniu chorągwi i szarf do nich, sztandarów, poduszek, różańca, baldachimu, latarenek, podtrzymywaniu kapłana idącego z Najświętszym Sakramentem. Poza tym: uczestniczymy ze sztandarem Św. Józefa w uroczystościach odpustowych w innych parafiach, na pogrzebach naszych członków i ich rodzin, zapraszamy inne asysty do udziału w naszej parafialnej uroczystości odpustowej (organizujemy dla nich tradycyjną "herbatkę") ,ubieramy ołtarz na uroczystość Bożego Ciała, organizujemy pielgrzymki do różnych "miejsc świętych".

Tak oto wygląda nasza służba Panu Bogu. Jeśli chcesz i możesz robić "coś więcej dla Zbawiciela", a ten rodzaj posługi Ci odpowiada, przyjdź do nas - czekamy na Ciebie w 1-szą niedzielę każdego miesiąca. Zapraszamy!

 

Nasze spotkania odbywają się w każdą 1-szą niedzielę miesiąca o godz. 17.00, a po spotkaniu uczestniczymy w uroczystej procesji.

Opiekun ks. Proboszcz

 

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia