Autor: Archidiecezja Łódzka
Warsztaty z metody synodalnej pracy w Kościele

W pierwszy piątek miesiąca w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi blisko 100 osób z różnych parafii Archidiecezji Łódzkiej uczestniczyło w warsztatach z metody synodalnej pracy w Kościele. Jest to drugi dzień tych warsztatów, które prowadzi Andrew Spiteri.

W pierwszym dniu warsztatów wzięło udział 25 osób, które w drugim dniu warsztatów pomogły poprowadzić podobny warsztat dla przedstawicieli z każdej parafii diecezji jako prowadzący poszczególne grupy.

Pan Andrew Spiteri ostatnie miesiące pracuje dla Stolicy Apostolskiej, dla Ojca Świętego. Był jednym z prowadzących grupy na synodzie biskupów w październiku, a później przygotował metodę pracy na zebraniu w którym uczestniczyło ponad tysiąc księży z całego świata, które zorganizowała dykasteria ds. duchowieństwa. Aktualnie pracuje nad zorganizowaniem spotkania dla 300 proboszczów z całego świata w nurcie Synodu.

Na początku spotkaniu Metropolita Łódzki podkreślał, że ważne jest aby uświadomić sobie cel tych warsztatów. „Nasze spotkanie jest wpisane w trwanie synodów parafialnych. Pragnieniem nie tylko moim jest to, aby wysiłek wielu ludzi, którzy brali udział przez kilka lat w trwającym synodzie w naszej diecezji nie poszedł na marne. Dokument synodalny ma cztery zasadnicze rozdziały i pragniemy, aby każdy z rozdziałów był poddawany przez pół roku refleksji w parafiach. Ta refleksja ma jedno zasadnicze pytanie: jak to, co zostało opracowane na poziomie całej diecezji, ma się do naszej lokalnej społeczności?”- mówił na wstępie warsztatów Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś.

Prowadzący warsztaty zaznaczył, że ta metoda pracy była wykorzystywana podczas synodu biskupów w październiku z bardzo dobrym efektem. „To jest metoda, którą można wykorzystywać w różnych sytuacjach. Najważniejsze aby po pierwsze mieć temat i w związku z tym wypracowane pytania, które domagają się odpowiedzi. Ważne jest, że ta metoda jest metodą wspólnotową. To metoda pomocna dla grupy, aby zmierzyć się z tematem”- mówił Andrew Spiteri. Dalej podkreślał, że tą metodą posługujemy się w naszej relacji do Boga. Najpierw musimy sami odpowiedzieć sobie na pytanie słuchając tego co Duch Święty nam podpowiada.  Następnie jest czas na pracę w grupach. Wtedy dzielimy się tym, co Duch Św. do nas powiedział. Jest także czas na słuchanie innych osób w grupie.

Po części wprowadzającej przedstawiciele parafii Archidiecezji Łódzkiej zostali podzieleni na grupy pięcioosobowe i udali się na warsztaty. W każdej grupie znajdował się prowadzący, który pilnował, aby każdy w grupie miał jednakowy czas na wypowiedź oraz sekretarz, który notował to, co grupa przepracowała.

Po przerwie uczestnicy warsztatów spotkali się ponownie na auli, aby teraz już na forum podzielić się tym, co zostało w grupach przedyskutowane.

Kolejnym etapem tych warsztatów jest już praca we własnych parafiach. Metodę pracy, którą uczestnicy poznali przy okazji tych warsztatów mają za zadanie wprowadzić w swoich wspólnotach parafialnych i przez najbliższe dwa lata pracować nad dokumentem synodalnym w parafiach.