Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 827
Otwarcie biograficznej wystawy elementarnej "Stanisława Leszczyńska"
Udostępnij

- Dzisiaj bardzo potrzebujemy wiary w człowieka, i myślę, że ta wystawa i spotkania z panią Stanisławą, które będziemy na wiele sposobów proponować dzisiejszemu człowiekowi, będzie w nas budować wiarę w człowieka. – mówił kard. Grzegorz Ryś.

Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi na rynku łódzkiej Manufaktury otwarto wystawę biograficzną zatytułowaną  „Stanisława Leszczyńska”.

Jak tłumaczy dr Aleksandra Rybińska – Bielecka - ekspozycja opowiada historię położnej z Auschwitz, która pracując dzień i w nocy przyjmowała na świat dzieci, które starała się ocalić za wszelka cenę. „Wszystkie dzieci urodziły się żywe. Ich celem było żyć!” – dodaje autorka wystawy.

Na 5 postumentach umieszczono 15 tablic przedstawiające zdjęcia i dokumenty z: archiwum rodzinnego, udostępnione przez Marię Stachurską; Państwowego Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu; Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi; Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz będące w domenie publicznej.

Metropolita łódzki dziękując za przygotowanie wystawy powiedział między innymi – jesteśmy kilkaset metrów od miejsca, gdzie urodziła się Stanisława Leszczyńska. Jej dom się nie zachował, ale zachował się kościół, w którym była ochrzczona, w którym potem zawarła Sakrament Małżeństwa, i w którym dzisiaj jest pochowana. Cieszę się, że otwieramy tę wystawę nie w miejscu sakralnym, ale w miejscu, gdzie spotykają się wszyscy – ludzie wierzący i niewierzący, bo postać pani Stanisławy niesie przesłanie skierowane do wszystkich - wcale nie tylko do osób wierzących. – zauważył kard. Ryś.

- Jakie jest przesłanie Stanisławy Leszczyńskiej?  Możesz być wcieleniem człowieczeństwa w nieludzkim świecie. Możesz dać ludziom argumenty do wiary w człowieczeństwo. Dlatego ta wystawa musi stać właśnie tu, a nie tylko w kościołach, bo wszyscy potrzebujemy wiary w człowieczeństwo.- dodał metropolita łódzki.

Autorem wystawy jest  dr Aleksandra Rybińska-Bielecka. Recenzję przygotowali: ks. prof. Waldemar Gliński, Maria Stachurska. Koncepcją graficzną serii zajęła się Paulina Żak.

Wystawa będzie prezentowana do 24 marca 2024 r.


zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć