Bp Pękalski podczas liturgii stacyjnej: bądźmy budowniczymi, a nie burzycielami jedności!

- Bądźmy z pomocą Trójjedynego Boga budowniczymi, a nie burzycielami jedności pośród tych, których spotykamy na drogach naszego życia! – apelował bp Pękalski.

Ostatnim kościołem na tegorocznym szlaku pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi była świątynia poświęcona św. Józefowi Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny. Ten najstarszy Kościół Łodzi dawniej znajdował się na Placu Kościelnym, a z czasem został przeniesiony na ul. Ogrodową i wzniesiony na nowo na wprost fabryki jednego z największych łódzkich fabrykantów - Izraela Poznańskiego.

Dzisiejszej liturgii stacyjnej przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej – bp Ireneusz Pękalski.

Ksiądz biskup w słowie pouczenia pasterskiego zauważył, że - dążąc do zgody, pojednania, jedności, budowania autentycznej wspólnoty z innymi nie można rezygnować z własnej tożsamości, przekonań, które w przypadku chrześcijan wynikają z wyznawanej przez nich wiary. Kto potrafi nie dzielić, nie jątrzyć, nie burzyć, ale budować prawdziwą wspólnotę w rodzinie, w Ojczyźnie naszej, w jakiejkolwiek społeczności? Myślę, że umieją to czynić jedynie osoby zdolne do słuchania i usłyszenia tego, co mówią inni.  Osoby otwarte na dialog oparty na poszukiwaniu obiektywnej prawdy. Odnoszące się z szacunkiem do każdego człowieka nawet tego, kto ma inne przekonania religijne czy poglądy. Budować autentyczną wspólnotę mogą ci, dla których dobro wspólne jest ważniejsze niż interesy partykularne, którzy potrafią przebaczać, wykazują gotowość do pojednania, mają prawe sumienie. – podkreślił kaznodzieja.

- Ludzie wierzący żywią nadzieję, że z pomocą Trójjedynego Boga, który jest najdoskonalszą wspólnotą Osób złączonych węzłami miłości mogą skutecznie przyczyniać się do budowania jedności międzyludzkiej. – zakończył hierarcha.

Dzisiejsza liturgia celebrowana w kościele pw. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny zakończyła 12 pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych Miasta Łodzi.

Pierwsze pielgrzymowanie szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi odbyło się w 2013 roku, kiedy rzymską ideę pielgrzymki na łódzki grunt przeszczepił ówczesny metropolita łódzki – arcybiskup Marek Jędraszewski. To on wyznaczył 34 świątynie Łodzi, w których każdego dnia odbywa się liturgia stacyjna.